Преди дни, по време на Международния космически конгрес, ръководителят на руската космическа корпорация Юрий Борисов обсъди бъдещите космически амбиции на страната си. Той говори обширно за плановете на Русия да изгради нова космическа станция в ниска околоземна орбита - Руската орбитална станция, както и за други инициативи.

"Очакваме до 2027 г. да проектираме, произведем и изстреляме няколко модула", каза Борисов чрез преводач на конференцията, която тази година се провежда в Баку, Азербайджан.

Борисов добавя, че тази космическа станция ще се намира на полярна орбита, което ще ѝ позволи да наблюдава цялата повърхност на планетата. Нейната цел ще бъде да тества нови материали, нови технологии и нови лекарства. "Тя ще бъде като постоянно действаща лаборатория", добавя руския ръководител.

По време на дискусията Борисов добави, че Русия работи усилено и по мегасъзвездието Sfera, за да задоволи голямото търсене на комуникации в страната. Това съзвездие ще включва капацитет за осигуряване на комуникации от типа "директно към клетка", което задължително означава, че някои от тези спътници ще бъдат много големи. Подобни проекти струват минимум милиарди долари, за да бъдат стартирани.

В слайд на PowerPoint, придружаващ презентацията на Борисов, Роскосмос рекламира и други, още по-големи визии. Слайдът показваше транспортна машина за Дълбокия космос с ядрена мощност, наречена "Нуклон", и две "перспективни" ракети носители, наречени "Амур-ЛНГ" и "Корона".

Проблемът обаче е, че малко преди Борисов да излезе на сцената, руски медийни източници разкриха, че бюджетът на страната за космически дейности ще намалее през следващите две години, вместо да се увеличи, за да отговори на предизвикателството на тези амбициозни нови космически програми.

Според статия в Lenta.Ru, преведена от Роб Мичъл, предложеният руски бюджет за космическа дейност за 2024 г. ще се състои от 285.95 млрд. рубли (2.88 млрд. долара), следван от 271.91 млрд. рубли (2.74 млрд. долара) през 2025 г. и 258.1 млрд. рубли (2.6 млрд. долара) през 2026 г. В статията се казва, че "бюджетните средства ще бъдат насочени по-специално към ускоряване на финансирането на инвестиционни проекти за руската космическа и ракетна промишленост и за функциите на държавната корпорация "Роскосмос".

Никой не се съмнява в способността на Русия да изгражда космически станции, тъй като страната има дълга история на успешни орбитални станции. Въпреки това след разпадането на Съветския съюз Русия се бори за създаването на нов хардуер за космически полети. Както модулът на космическата станция "Наука", така и космическият кораб "Луна 25", който неотдавна се разби в Луната, са по същество консервирани проекти, до голяма степен изградени преди десетилетия.

Идеята, че Русия ще построи нова космическа станция и ще я изстреля в рамките на следващите четири години при намален бюджет, е особено трудна за разбиране в настоящата ситуация. Основният фокус на страната е насочен към финансирането и воденето на непровокираната ѝ война срещу Украйна и както показва историята с космическия бюджет, ресурсите за космическата програма вероятно ще бъдат по-скоро намалени, отколкото увеличени.

 

Всеки проект, предложен отвъд космическата станция, изглежда още по-фантастичен. Русия говори публично за ракетата за многократно използване "Амур" от три години насам. Тя прилича на Falcon 9 на SpaceX и има за цел да има първа степен за многократно използване. Но очевидно няма никакъв напредък в разработването на хардуера.

Що се отнася до ракетата "Корона", показана на слайда на Борисов, кой знае? Вероятно става дума за препратка към ракета с една степен за достигане на орбита, замислена за първи път преди 30 години, когато NASA и McDonnell Douglas са работели по ракетата носител DC-X в САЩ.

Идеята, че Русия ще възроди тази концепция и ще разработи реален хардуер за космически полети, не е "перспективна", както се твърди в слайда на "Роскосмос". Тя е по-скоро невъзможна, дори абсурдна.

Снимки: Unsplash

Виж още: Неуспехът на "Луна-25" няма да е краят на руската лунна програма, казва Путин