Луната е на път да бъде домакин на един гигантски скок за изкуствения интелект.
Канадска система за машинно обучение ще си проправи път до повърхността на Луната на борда на марсоход на Обединените арабски емирства, който стартира със SpaceX на 11 декември.
Марсоходът Rashid, разположен на японския спускаем апарат ispace, се очаква да кацне тази пролет в търсене на минерали и други интересни предмети на лунната повърхност. Системата на Канада ще информира роувъра за вземане на решения в голяма първа крачка за AI: „Нито един AI никога не е достигал отвъд ниската земна орбита досега“, заявяват служители на компанията.
Ако това проработи, технологията ще играе голяма роля за стремежа на NASA към Луната, категоричен е главният изпълнителен директор на Mission Control Space Services (MCSS) Юън Рийд пред Space.com.
„Изкуственият интелект ще бъде важен инструмент за вземане на решения на борда на космически кораби“, твърди Рийд. Тази работа се простира не само до търсенето на вода на Луната, което NASA планира да направи с мисиите си Artemis, но и до по-ефективно наблюдение на Земята. И MCSS, компания от едва 40 души досега, се стреми да бъде на водещото място.
Когато повечето хора мислят за канадски технологии в Космоса, те си представят блестящи проекти като Canadarm: серията роботизирани ръце, която обслужва совалки, Международната космическа станция и скоро лунната станция Gateway на NASA. По-проницателните наблюдатели могат също да цитират космическата медицина или дори ракетостроенето като технологични области, в които Канада има опит.
MCSS обаче представлява това, което правят много канадски малки космически компании: предоставят основен софтуер или компоненти, които летят във фонов режим, захранвайки мисии по целия свят. Компанията не рекламира цялата си работа; често клиентите на MCSS искат медийно внимание за собствената си мисия.
„Ето защо тази AI демонстрация с Канадската космическа агенция е хубава, защото е до голяма степен публично достояние и ни е позволено да говорим за това“, казва Рийд.
Ако всичко върви по план, Rashid ще работи приблизително един лунен ден (29 земни дни) на повърхността. Не се очаква да продължи в рамките на лунната нощ, но като демонстрационна мисия това е добре за MCSS. Компанията има планове да извлече максимума от няколкото ценни дни на Луната.
MCSS ще получава навигационни изображения на марсохода Rashid чрез японския спускаем апарат, който ще поддържа комуникации със Земята. С алгоритъма на канадската компания „всеки пиксел в изображението [ще бъде] класифициран като определен тип терен“, обяснява Рийд.
„Този резултат след това ще бъде изпратен на Земята и ще бъде използван от учени и инженери в нашия офис в Отава, както и в други канадски университети, за да помогнем да решим къде трябва да отиде марсоходът“, добавя той. Бъдещите мисии ще извадят човека от „уравнението“, след като инженерите се уверят, че AI знае как да различава различните минерали и да прави разлика между критични елементи на мисията като скали и кратери.
На Луната изкуственият интелект може да спести много ограничена сателитна честотна лента, тъй като ще споделя само данните, изображенията и видеоклиповете, от които учените се нуждаят. Технологията може да бъде преназначена в цялата Слънчева система, включително приложения като откриване на „тъмни“ кораби на Земята, които се опитват да плават без регистрация, или филтриране на облаци от планетарни изображения.
„Виждаме огромна възможност за внедряване на AI на ръба на планетата ни, дори в Космоса“, завършва Рийд. Ако всичко върви по план, лунната демонстрация ще позволи на MCSS „да подкрепя други компании и организации, докато работят за внедряването на AI в своите мисии в бъдеще“.
Снимка: Mohammed Bin Rashid Space Centre
Виж още: Частната лунна сонда Peregrine се приближи по-близо до заветната мисия