НАСА е поръчала на екипа на професор Рон Ли от Университета в Охайо да създаде навигатор за Луната. Той трябва да заработи до 2019 година, когато на естествения спътник на Земята отново ще стъпят експедиции след дълго прекъсване. За проекта е определен бюджет от 1,2 милиона долара.

Разработката се нарича Система за пространствена ориентации и информация за астронавтите на Луната (Lunar Astronaut Spatial Orientation and Information System LASOIS). В състава на системата влизат датчици за движение, които ще бъдат закрепени както на луноходите, така и на скафандрите на космонавтите. Компютрите ще генерират точни карти на местността, като анализират информацията от снимки, направени на орбита с кадри, направени на мястото на работа на екипа. В допълнение към тези визуални данни и показанията на акселерометрите, умната система ще се ориентира и по сигналите от предавателите в лунохода и базовите станции, разположени из местността.

Всичко това позволява на LASOIS да изчисли с висока точност координатите на хората и мобилната техника и да показва на екраните на приборите картина, сходна с това, което генерират съвременните GPS навигатори. Искаме астронавтите да могат да избегнат стреса от постоянните опасения да не се изгубят на Луната, което не е просто технологичен проблем, но и биомедицински, обясни Рон Ли. До година ученият трябва да покаже прототип на системата, който ще бъде изпробван в пустинята Мохав, а през 2011 г. Да предостави опитен образец на LASOIS на НАСА.

Професорът е известен със софтуера и апаратурата за проекта за проучване на Марс Mars exploration rover. Системата му от датчици, камери, инерциални навигационни системи и умни програми позволяват на машините самостоятелно да определят своето местоположение и да съставят карта за пътешествието си по Червената планета.

Тагове: