Австралийските астрономи от университета в Сидни откриха, че силните магнитни полета у звездите са разпространени далеч повече от това, което се считаше досега. Общо взето, откритието може да промени тотално представата ни за еволюцията на звездите.

 

Това е вълнуващо и съвършено неочаквано откритие“, казва водещият изследванията учен – професор Денис Стело. „Досега вярвахме, че силните магнитни полета са налице едва у 5% от звездите, затова в моделите за еволюцията на звездите наличието на магнитно поле се възприемаше като несъществена съставка", казва Стело. „Тези полета се смятаха за незначителни относно еволюцията на звездите, като изследванията ни в момента доказват, че трябва да променим това виждане.“

 

Учените са достигнали до тези резултати след анализ на данните, събрани от телескопа Кеплер, като работата им е базирана на осцилация на звездите, проведена Калифорнийския технологичен университет. В изследването е било показано, че звездната осцилация, или разпространението на звуковите вълни в различните слоеве на звездите, може да служи като признак за наличие на силно магнитно поле у тях. Изяснило се, че около сто червени гиганта с маса 1.5-2 пъти по-голяма от слънчевата, попаднали в полезрението на Кеплер, притежават признаци, позволяващи да се направят изводи за наличието на силни магнитни полета у тях. Предишните технологии за изследване на звездите даваха възможност да се разбере какво се случва само във външните слоеве на звездите, но благодарение на достиженията на сравнително новата научна дисциплина - „астросеизмология“ (изучаваща вътрешната структура на пулсиращите звезди чрез изследване на честотния спектър на техните пулсации), е възможно да надникнем и по-надълбоко в недрата на звездите.
Присъствието на силно магнитно поле в звездите влияе на процесите, произтичащи в ядрата им, което от своя страна оказва влияние на това, как звездата се развива и старее. Повечето звезди, включително и Слънцето, изпитват постоянни вътрешни колебания заради разпространяващите се вътре в тях звукови вълни. Наблюденията на малките промени в яркостта позволяват тези звукови вълни да бъдат оценени и да се направят изводи за физичните свойства на конкретните обекти. Например определени честоти на тези вълни се заглушават от присъстващите в звездите магнитни полета - според наблюденията този ефект е бил наблюдаван в около 60% от изследваните звезди.