Изследователи от Харвард-Смитсъновия център по астрофизика предполагат, че златото на Земята се е появило при сблъсъка на две неутронни звезди. По думите на учените този елемент, за разлика от въглерода или желязото, не може да се образува във вътрешността на звездите. Златото се „ражда“ в резултат на разрушителни събития – сливания на неутронни звезди. За това, че такива събития се случват във Вселената, можем да съдим по кратките залпове на гама-лъчи, регистрирани от астрофизиците.
Учените изследвали подобно събитие, носещо название GRB 130603B и регистрирано на 3 юни тази година, като изводите от проучването си те представили на конференцията CfA в Кеймбридж, Масачузетс. По мнението на астрофизиците източникът на това гама-изхвърляне се намира на разстояние 3.9 милиарда светлинни години от Земята. Това е един от най-близките до нас подобни източници.
„По наши данни количеството на образувалото се и изхвърлено злато при сливането на неутронните звезди е еквивалентно на масата на 10 Луни, което е впечатляващо“, коментира един от авторите на доклада Едо Бергер.