Дните преди и след 30 януари са най-добрата възможност да бъде наблюдавана планетата Меркурий, понеже тогава се пада западното ѝ удължение. Добрата новина е, че може да се види с невъоръжено око, лошата е, че в северното полукълбо гледката ще е малко по-неясна в сравнение с южното, но все пак ще я има… освен ако не се появят облаци.

Може би се чудите какво точно е „западно удължение“? Нека започнем с това, че Меркурий се води „нисша планета“. Това определение няма общо с достойнствата ѝ като космическо тяло, а се дължи на позицията ѝ. Меркурий и Венера са „нисши планети“, защото са по-близо да Слънцето от Земята. С други думи, когато се опитваме да наблюдаваме една от тези планети, трябва да насочим поглед около Слънцето, а не просто към открития Космос.

Това поражда усложнение, защото Слънцето е много по-голямо и по-ярко от тях. Поради тази причина се изчаква едно от двете им „удължения“, западно или източно, когато условията са по-подходящи. Това са точките на най-голямо ъглово разделение спрямо Слънцето, не математически, но спрямо гледката, с която разполагаме от Земята.

Откъм време най-подходящите моменти са точно преди зазоряване или в краткия период след залез, докато все още има светлина. Естествено, добре е да виждате колкото може повече от хоризонта. За допълнителна помощ и уточнения може да свалите приложение за наблюдаване на звезди на смартфона си. Stellarium Mobile, SkyView, Sky Map, Star Tracker са все апликации, които могат да ви разкажат малко повече за планетите и да ви насочат в правилната посока.

Това е едно от първите големи астрономически събития на годината и има още над 20 само през първите шест месеца на 2023. Оставям календар с повече информация за тях, в случай че желаете да им се насладите от първа ръка: https://www.timeanddate.com/astronomy/sights-to-see.html

 

Снимки: Unsplash

Вижте още: Ето как изкуственият интелект ни помага да изследваме Слънчевата система