На 20 ноември 2024 г. в Hyatt Regency Sofia ГИС обществото в България се събра под едно мото: „Обединени ГИС за по-добро утре“. В сърцето на конференцията, която обедини представители на държавната администрация, академичните среди и бизнеса, беше една основна идея – значението на географските информационни системи (ГИС) за съвременния живот на човека и тяхната роля в изграждането на устойчиво бъдеще.

Специален гост за откриването на конференцията беше заместник-министърът на електронното управление Александър Йоловски. Той акцентира върху важността на сектора и необходимостта от синергия между институциите и бизнеса, което да позволи бърза имплементация на иновации и реализацията на мащабни проекти с обществено значение.

Приветствие отправи и проф. д-р инж. арх. Здравко Русев, президент на European Academy of Architecture, намираща се в Чехия.

Конференцията, организирана в София от ГИС Алианс (Географика, Геодетект, Давид Холдинг, Колма, Мапекс, Петершинег енд Каниско България и ТехноЛогика), беше своеобразен мост между традицията и иновациите в ГИС. Събитието събра лектори и участници от различни сфери, които споделиха опита и успехите си. Презентационната част стартира с д-р Борис Борчев от „ТехноЛогикa“ ЕАД, който разгледа темата „Европейската рамка за оперативна съвместимост - основа за управление и обмен на данните“.

Александър Тасев от Hexagon впечатли аудиторията с иновационното решение Hexagon R-Evolution Green Cubes, посветено на опазването на дъждовните гори чрез обединени геотехнологии и бизнес модели.

Д-р инж. Мария Ангелова и гл. ас. д-р инж. Яна Липийска от „Геодетект“ ЕООД представиха възможностите за „Отворени данни за общините“, а д-р Владимир Филипов от „ТехноЛогикa“ демонстрира напредъка в „Единна ГИС система за управление, контрол и комуникация на подводни мисии“.

Гостите на събитието се запознаха с темата за „Дигитални близнаци в умните градове“, представена от инж. Пламен Гъбенски от „Мапекс“ АД. Доц. д-р Стелиян Димитров от „Географика“ ООД предложи интересно решение за адаптация към климатичните промени чрез „Приложение на дигиталните геопространствени двойници“.

В академичната част ас. инж. Станимир Димитров от Минно-геоложкия университет представи опита си с „Използване на QGIS за преподавателска дейност“, а ас. инж. Боряна Николова от УАСГ демонстрира възможностите на ГИС за популяризацията на природни обекти чрез проекта „Разработване на ГИС за водопадите в България“.

Събитието завърши с динамична игра GIS QUIZZ, в която участниците имаха възможност да покажат своите знания, последвана от оживена дискусия и официално закриване на конференцията.

За първи път беше представена пред обществеността новата информационна система на Агенцията по геодезия, картография и кадастър.

Мотото „Обединени ГИС за по-добро утре“ не беше просто слоган, а призив към всички.

Географските информационни системи (ГИС) отдавна надхвърлят своята роля на инструмент за създаване на карти. Те се превърнаха в основен двигател на иновациите в множество сектори, където пространствените данни и анализи играят критична роля – от управление на ресурсите и планиране на градовете до реакция при природни бедствия и развитието на интелигентни транспортни системи. За да се разкрие пълният потенциал на ГИС, е необходимо ефективно сътрудничество между академичните среди, администрацията и бизнеса. Това не само насърчава иновациите, но и гарантира, че технологиите се използват за решаване на ключови обществени предизвикателства.

ГИС лежат в основата на много обществени функции, без които животът ни би бил немислим. Те намират приложение в урбанизма, където правят възможни планирането на градовете в техния съвременен вид, оптимизирането на транспортните мрежи и управлението на инфраструктура.

Системите позволяват мониторинг на замърсявания, управление на гори и анализ на климатични промени. Пространствените данни подпомагат управлението и на здравни кризи.

Но колкото и впечатляващи да са тези приложения, тяхната ефективност зависи от успешното взаимодействие между изследователи, публичния и частния сектор.

Университетите и научноизследователските институти играят ключова роля в разработването на нови методи и технологии в сферата на ГИС. Тяхната работа често се основава на експерименти и разработки, които водят до създаването на нови инструменти за анализ и моделиране на пространствени данни. Сътрудничеството между академичните среди и бизнеса може да доведе до внедряване на тези технологии в реалния свят, превръщайки научните открития в практическа стойност.

Държавната и местната администрация са основни потребители на ГИС, използвайки ги за управление на обществени услуги, планиране на пространствено развитие и вземане на информирани решения. В същото време те имат капацитета да насърчават сътрудничеството между академичната общност и частния сектор чрез подкрепата на проекти, предоставянето на информация и създаването на политики за отворени данни.

Частният сектор интегрира иновациите от академичната сфера в комерсиални продукти и услуги. Компаниите в областта на ГИС разработват софтуер, хардуер и приложения, които променят начина, по който работят различните индустрии. Чрез сътрудничество с администрацията и университетите бизнесът трябва да създава решения, които отговарят както на икономическите, така и на социалните потребности. На свой ред администрацията трябва да улесни достъпа до геопространствени данни, за да бъдат ускорени иновациите.

Географските информационни системи са не само технологичен инструмент, но и мост между науката, управлението и икономиката. Те притежават потенциала да трансформират начина, по който разбираме и управляваме света около нас. Единството на усилията между академичните среди, администрацията и бизнеса ще гарантира, че ГИС ще продължат да играят централна роля в решаването на съвременните обществени предизвикателства, създавайки по-устойчиво и свързано бъдеще.

Пълна програма на събитието: https://gisalliance.org/Page/sabitiya-gis-den-2024

Сдружение ГИС Алианс е организация, посветена на географските информационни системи. Членовете ѝ работят за улесняване и подпомагане на процеса по развитие и въвеждане на ГИС технологиите в България. Към момента членовете на ГИС Алианс са технологичните компании: Геодетект, Географика, Давид Холдинг, Колма, Мапекс, Петершинег енд Каниско България и ТехноЛогика. Като партниращи членове работят и редица други организации.

ГИС Алианс: https://gisalliance.org/

Снимки: ГИС Алианс