“Просто работи.”

А именно това е изречението. Изречението, с което феновете на Apple обясняват и навиват потребителите на други марки да преминат на iOS или OS X. Заветното изречение, което дефинира Apple. Изречението, което е тотално невалидно за Apple през 2014 година

Apple е магическа компания (за каквато обича да се самообявява). Създаденият от покойния гений Джобс гигант прилича на всяка друга мултинационална компания, но в същото време няма нито една друга като нея на света. Хало ефектът* не може да бъде постигнат до такава степен от никой друг. Феновете на Apple са лоялни, обичат и държат на марката си, не я сменят за нищо на света и не виждат нищо в конкурентите, което да може да ги накара да преминат в другия лагер. Защо да го правят? Продуктите на компанията просто работят. 

Ако погледнем продажбите на iPhone 6 и iPhone 6 Plus, Apple няма за какво да се притеснява. Те чупят всички рекорди, феновете отново не спят по седмица-две-три, за да се порадват на 4.7-инчовия iPhone. Но нека не се лъжем - Apple е лицемерна. Тим Кук е л-и-ц-е-м-е-р. Не съм от феновете, които възхваляват Джобс до болка и смятат, че американската компания няма да просъществува без него и няма никакъв шанс, но не мога да скрия факта, че Тим Кук не е достатъчно силен. Силната ръка, за която говорех преди месеци в мой анализ, като че ли омеква. Точно преди две години Кук засилено лансираше идеята, че 4 инча са перфектни за човешката ръка, защото можеш да стигнеш всеки ъгъл на устройството с пръст. Същият този човек днес иска да ни каже, че телефоните са “по-големи от по-големите” и, че 5.5-инча са окей. Това, което липсва е визия. Не се вижда наличие на дългосрочна стратегия. Стив Джобс имаше такава. Той имаше своя идея за това как трябва да се случват нещата и си я следваше твърдоглаво, без значение какво мислеха другите. Джобс никога не би казал, че X инча са перфектни и потребителите нямат нужда от друго, а две години след това да направи именно това, другото.

Аз нямам никакво намерение да коментирам скандала “Антенагейт”, когато при проблемите със сигнала Джобс обясни на всички, че компанията е сгрешила. Тя се поправи при 4S и осъзна, че тези “грозни” линии, които ни дразнят, са повече от нужни, за да се насладим на добър обхват. 

Аз няма да коментирам и скандала с тотално омазаната картографска услуга Apple Maps, която беше причината за уволняването на дългогодишния мениджър Скот Форстол. Ще пропусна и “Bendgate”, защото е несериозно да говорим, че iPhone 6 се огъвал, след като е приложена огромна сила, за да се постигне този ефект. Вярвам, че нито един потребител на 6 Plus няма да седне и 20 минути да се занимава с огъването на телефона си. А колко от вас си спомнят, че абсолютно същия медиен шум се вдигна и при излизането на iPhone 5? Притежавам именно този модел и не познавам нито един човек (реален), който да ми е казал, че телефонът му се бил огънал. Говорител на компанията обяви пред Уол Стрийт Джърнъл, че е вдигнат прекалено голям медиен шум за нещо, от което писмено са се оплакали точно 9 човека. Девет човека от 10 милиона.

Актуалният проблем с iCloud също няма нужда да се извежда на преден план, защото атаката срещу известните личности е целенасочена. Стана ясно, че е използван специален полицейски софтуер за следене, който е бил полезен само, защото предварително хакерите са знаели потребителските имена на засегнатите. Apple реагира светкавично и подсили сигурността на облачната си услуга.

Атипично за Apple е да пуска недовършени продукти. Не се случва. И това е лъжа. Кук беше този, който позволи пускането на Maps на пазара. Но картографската услуга не е налагана насила на никого. Наследникът на Джобс се извини публично, уволни Форстол и направи всичко възможно, за да оправи продукта и сега той е безпроблемен. Приемаме извиненията, защото всяка компания греши. Приемаме и извиненията на Samsung за подутите батерии в Galaxy серията. Няма нужда да ви напомням за Windows Vista, за Moto X проблемите със сигнала след ъпдейти, за прегряващия Sony Xperia Z, за самоизваждащия се дисплей на HTC One X и лошата изработка, за изгорелите Samsung телефони, отговорни за причиняването на редица пожари, за проблемните зарядни устройства на Chromebook-овете на Google, които наложиха изтеглянето им от пазара. Всички компании грешат, но е важно как ще се поправят и дали ще го осъзнаят.

А какво стана с “просто работи”? Ъпдейтът до последната версия на мобилната операционна система е страхотен. Очакваните функции са налице, уиджетите, клавиатурите - всичко, за което се заяждаха феновете на конкуренцията. Но аз искам да попитам - какво точно работи на приложението Health? Apple още бави пускането на фикс, който да позволи на външните разработчици да захранват Health със собствените си апликации. Проблемът не е, че има бъгове. Всеки софтуер има проблеми.Това е бъг, за който Apple някак си не е разбрала 3 месеца, през които софтуерът беше достъпен за разработчици. Това е бъг, за който Apple разбра в деня на пускането на iOS 8 към всички потребители. Това, което не можем да преглътнем е ъпдейтът, който трябваше да оправи всичко. Това, което не можем да преглътнем е iOS 8.0.1

Apple пусна вчера ъпдейт до версия 8.0.1 на iOS, която работи без проблем на моя iPhone 5. Работи и на iPhone 5S. Но потребителите на iPhone 6 и iPhone 6 Plus не останаха очаровани от него. Веднага след ъпдейта до последната версия тези потребители загубиха функционалността на скенера за пръстови отпечатъци Touch ID. iOS 8.0.1 “счупи” и възможността на телефоните да се свързват към мобилни мрежи. Това означава, че тези хора в момента в ръцете си имат един гооооолям iPod Touch. Под ръководството на Кук всички проблеми се признават публично и се предлага извинение. Компанията веднага призна за проблема и предложи на своите фенове изключително сложен начин за връщане към предишната версия (iOS 8), като обеща “тези дни” да осигури софтуерен ъпдейт, който да оправи всичко. Магически. Телефоните просто работят. Като iPod Touch обаче.

Амбициозна корпорация като Apple не може да си позволи това. Да, няма перфектен софтуер и бъговете са нормални, но такива основни и базови функции като свързване към мобилна мрежа не са в рамките на нормалното. Срамно е Кук и компания да не засекат този бъг нито веднъж преди пускането му към крайните потребители. Можем да спекулираме, че софтуерът, изпратен към клиентите, е бил ранна версия на това, което е трябвало да се получи и е изпратен случайно. Това предположение изглежда повече от неправдоподобно, защото ако беше така, досега щеше да е пуснат “истинския” build. И от кога Apple работи със случайности и вероятности?

Apple не е това, което беше. Изключително глупаво е да се генерализира, стереотипизира и етикетизира по отношение на феновете. Те не са овце. Аз не съм овца. Винаги съм знаел точно какво ми предлага компанията и защо то задоволява моите нужди. Не натрапвам избора си на никого и не искам моят избор да стане основен център за практически упражнения по стереотипизация. Но виждам, че Кук си позволява да пуска бета продукти с етикет “готов за пазара”. Виждам, че се правят необмислени неща. Виждам, че всяка година визията на Apple за бъдещето е различна. 

A продуктите просто работят, но не в пълния си потенциал. Не заклемявам Apple и не твърдя, че утре ще фалира, както предричат от 10 години насам анализаторите. Apple е прекалено голяма, за да фалира. Личи си, че иновациите са в кръвта на целия екип. Пределно ясно е, че продуктите на гиганта са прецизни, красиви, функционални и адекватни (вече). Имаме фаблет, имаме 4.7-инчов дисплей, имаме външни клавиатури, имаме уиджети, свеж дизайн и функции, които налагат трендове. Задоволихме тези, които искат големи дисплеи. Не задоволихме тези, които не искат. Apple не е измислила нищо, но притежава перфектното умение да преобръща неоценените неща в нещо, което публиката иска. Тим Кук не е измислил скенерите за пръстовите отпечатъци, но наложи тренда. Екипът не е измислил и златния цвят в телефоните, но всички конкуренти последваха примера. Не ме разбирайте погрешно. Нямам никакво желание да сменя своите iPhone и Mac с каквото и да е друго. Windows е затворена книга за мен. OS X наистина работи, просто работи. И това е всичко, което искаме от Apple.

Apple трябва просто да работи. Трябва да поработи повече, за да не се оплаква после от негативното отразяване в медиите. Трябва да изпере ризата си, която след смъртта на Джобс замърси. Защото съм сигурен, че под ръководството на създателя iOS 8.0.1 нямаше да се случи. Ако Кук иска да го приемем като отделен от Джобс индивид, като визионер, той трябва да се доказва. А това, което прави в момента, е придвижване по сигурния път и следване пътечката на конкуренцията, вместо да си прокарва своя. Всичко започва с първото "А", но не всичко завършва с него. 

* Хало ефект (ефектът на ореола) от Уикипедиа: е тенденцията на оценителя да оценява високо даден човек по много черти поради убеждението, че оценяваният има силно развита една черта: оценяваната черта, изглежда разпростира влиянието си върху останалите. Същото важи за Apple - харесваш един продукт и си склонен да закупиш и друг от същата компания, само защото харесваш и си "опиянен" от първия. 

** В интерес на обективността (Full Disclosure): Авторът притежава продукти на Apple и може да бъде сметнат за пристрастен. Всички публикации отразяват личното мнение на съответния автор и не задължително това на HiComm. Изображения: Fabien Rochet/Flickr, PM of Israel/Flickr. Заглавието на публикацията е вдъхновено от материал от CultOfMac. 

*** Започването на всеки абзац с буквата "А" е умишлено и представлява търсен ефект. 

Редакция: Apple пусна 8.0.2 и оправи проблемите с Touch ID и мобилните мрежи един ден след възникването им. 

Тагове: