Любимата напитка на френските бохеми от началото на ХХ век абсентът не притежава специфичния психотропен ефект, който му се приписва, смятат германски и американски изследователи.

Според тях съдържанието на туйон, дълго време смятан за активното вещество на традиционния абсент, е в незначително.

Модата на абсента навлиза в Европа през втората половина на ХІХ век.
Силният алкохол става източник на вдъхновение и причина за преждевременната смърт на много известни художници и поети Ван Гог, Дега, Тулуз-Лотрек и Пикасо.

През 20-те години на ХХ век абсентът е забранен в повечето страни в Европа и САЩ като мощен и опасен наркотик.

Дълго време психозите и халюцинациите, предизвикани от злоупотребата на абсент, се обяснявали с действието на туйона органично съединение, съдържащо се в пелина.
През 80-те години, когато производството и продажбата на абсент в Европа се подновява, съдържанието на туйон в напитката е ограничено със закон до 35 милиграма на литър течност.

След като изследвали 13 образци от автентичен абсент, произведен преди забраната в началото на миналия век, учените достигнали до извода, че разрушителното действие на пелиновото питие едва ли е свързано с високата концентрация на туйон.
Неговото съдържание в питието не надхвърляло това в съвременния, легален и безопасен абсент между 0.5 и 48 мг/литър.

Метанолът, антимонът, медът, и други компоненти, изолирани от образците автентичен абсент, също са били в незначителни количества и едва ли са могли да предизвикат някакви допълнителни ефекти на фона на основната съставка 70-процентен разтвор на етилов спирт.
Така психическите отклонения, които абсентът провокирал при известните художници и поети, трябва да са причинени от обикновен алкохолизъм, отбелязват учените.

Тагове: