За разлика от смартфоните, при които диагоналите на дисплеите са невероятно много и не се съобразяват с резолюциите, таблетите успяха да се обособят в две удобни вариации - 7 и 10 инча. Разбира се, под, между и над тях можем да открием и някои по-нестандартни модели, но, подобно на ноутбуците и ултрабуците, преобладаващата част от предложенията на пазара влизат в две категории.
И докато при смартфоните най-големите устройства имат най-добър хардуер, при таблетите 7 и 10-инчовите варианти са горе-долу идентични откъм крайна производителност. Това прави избора доста труден, особено имайки предвид, че повечето потребители в момента купуват първия си таблет и нямат идея какво точно ще правят с него. Вместо да ви помагаме да изберете точния за вас размер, ще се опитаме да насочим мисълта ви така, че да осъзнаете какви дейности ще извършвате с новата си джаджа.
Ще се радваме да споделите своите съвети за избор на таблет в коментарите.
Разликата между iOS, Android и Windows 8
Целта на статията не е да сравнява платформите, с които работят повечето таблети на пазара. Въпреки това е добре да знаете как се мащабират те върху различните резолюции и диагонали.
iOS
iPad mini е на пазара отскоро и се радва на сериозна популярност. Както сме свикнали с продуктите на Apple, не е оставено място за потенциални проблеми при използването на приложения от трети страни. iPad mini има резолюцията на първите две поколения iPad (1024 х 768), благодарение на което разработчиците не трябва да правят каквото и да е, за да работят приложенията им с новия форм фактор. В някои случаи дадени компоненти се визуализират с една идея по-малки, отколкото са били замислени, но разликата обикновено се забелязва само от интерфейсния дизайнер на самото приложение.
Като цяло iOS изглежда по почти еднакъв начин върху iPad и iPad mini и тъй като Apple произвежда своя собствен хардуер, шансовете за грешно подреждане на компоненти и пикселизирано съдържание, познати ни от Android, се свеждат до минимум.
Android
От няколко версии насам Google постепенно убива таблетния интерфейс на Android, познат ни от Honeycomb. Матиас Дюарте и компания се стремят да уеднаквят UI и UX на платформата за всички дисплеи, започвайки със 7-инчовите таблети. Nexus 10, който използва Android 4.2, също използва стандартния интерфейс на Android.
Google препоръчва на разработчиците да разделят приложенията си на отделни блокове, които да се подреждат по различни начини, в зависимост дали използвате таблет или смартфон. Все повече автори на софтуер се вслушват в този съвет, но наистина оптимизираните за големи екрани приложения за Android си остават малко.
Windows 8
Таблетите с Windows 8 все още са доста малък продуктов клас, който тепърва трябва да се докаже пред потребителите, целейки да отхапят пазарен дял от Apple и Google.
Windows 8 използва наследството на предходните версии на операционната система, благодарение на което може да се мащабира лесно върху различни резолюции и диагонали.
Приложенията за модерния интерфейс на Windows обаче не са много, така че ще трябва да се задоволите с добрите стари програми за класическата визия на платформата. Поне засега.
7-инчовите таблети са по-удобни за:
- консумация на съдържание. Четенето на книги и списания е значително по-удобно с по-малък дисплей. Устройството е по-компактно и леко, а по-тесният дисплей спомага за по-къси редове текст.
- Игри. Повечето заглавия, които изискват навигация с две ръце, са значително по-удобни върху 7-инчов дисплей, тъй като 10-инчовите таблети започват да натежават след няколко минути интензивен гейминг. Достигането на централните зони на дисплея също не е лесно, когато използвате палците си с контролните бутони в долните два ъгъла. Проблемът не се усеща, когато играете върху маса, бюро или друга плоскост, но не всички игри са подходящи за подобно разположение.
- Водене на бележки и записки. Сами се досещате, че теглото на 10-инчов таблет го прави по-труден за пренасяне. Друг проблем обаче е размерът на клавиатурата, която е изключително удобна за писане в легнало положение, но твърде широка за достигане с палци, докато държите устройството. 7-инчовите таблети в комбинация с Evernote са отличен заместител на малък бележник като класическия Moleskine.
10-инчовите таблети са по-удобни за:
- Гледане на филми и видео. 10-инчовите таблети са значително по-удачни за тази цел.
- Писане на дълъг текст. Докато малките клавиатури на 7-инчовите модели са подходящи за бързи бележки, с известна доза свикване и автоматично коригиране клавиатурата на iPad или друг 10-инчов таблет може да се окаже достоен заместител на хардуерна клавиатура. Не, не се шегуваме.
- Създаване на съдържание. Таблетите все още се използват най-вече за консумация на съдържание, но все повече малки и големи разработчици на креативен, финансов, бизнес и медицински софтуер създават софтуер за iPad (и по-малко за Android). Обработката на снимки, видео или музика на път изисква 10-инчов таблет, макар да е възможна и със 7-инчов.
Не пропускайте да изгледате първата ни среща с таблета Google Nexus 10.
Обобщение
Възможностите на 7-инчовите и 10-инчовите таблети се припокриват до огромна степен и без значение кой размер изберете, надали ще имате сериозни проблеми или оплаквания.
Все пак според нас 7-инчовите модели са по-универсални, особен ако смятате да използвате таблета си извън къщи. Ако обаче търсите развлекателно устройство (или компютър за дивана), което рядко ще напуска дома ви, добре обмислете и варианта за 10-инчов таблет.