
Колкото повече се приближаваме до старта на Nintendo Switch 2 през юни и свързаните с него игри за 80 долара, толкова повече хора се включват в дебата за това какво си струва и какво не тази цена. Но поне ветеранът на Sony и предишен ръководител на PlayStation Шухей Йошида има ясно, макар и провокативно мнение - той смята, че сравнително скъпите и висококачествени видеоигри са недвусмислено необходими.
В разговор с Critical Hits Games във видеоинтервю по време на неотдавнашното изложение Gamescom Latam Йошида казва: „Когато погледнете живота като цяло, цените на други продукти са се увеличили много повече, отколкото цената на игрите. Затова мисля, че беше почти твърде късно за компаниите за видеоигри да започнат да разглеждат ценовата структура“.
„Не вярвам, че всяка игра трябва да бъде на една и съща цена“, продължава Йошида. „Всяка игра има различна стойност, която предоставя, или размер на бюджета. Напълно вярвам, че решението за цената на продукта зависи от издателя - или от разработчиците, които се самоиздават - в зависимост от стойността, която смятат, че носят.“
Японският гигант Nintendo открито споделя този начин на мислене, както заяви настоящият вицепрезидент на Nintendo of America за продуктовия опит Бил Тринен пред IGN през април: „Ние просто разглеждаме всяка отделна игра, разглеждаме съдържанието и стойността на тази игра и след това казваме: „Каква е правилната цена за стойността на това забавление?“. Така например компанията избра да определи цена от 10 долара на странния си софтуер-въведение Welcome Tour за Switch 2 - вместо да го направи безплатен като подобната Astro's Playroom на PlayStation 4.
Йошида продължава да казва, че „по отношение на действителната цена от 70 или 80 долара за наистина страхотни игри, мисля, че тя все още ще бъде изгодна за количеството забавление, което най-добрите игри, най-качествените игри носят на хората в сравнение с друга форма на забавление“.
„Стига хората да избират внимателно как да харчат парите си“, завършва той, „не мисля, че трябва да се оплакват.“
Снимка: Unsplash
Виж още: Мозъкът ви обича дълбокото дишане, а науката обяснява защо