В училище научаваме имената на някои от най-известните изобретатели в човешката история – Александър Бел, Томас Едисън, Хенри Форд и т.н. Ако се замислим за някой известен изобретател на нашето време, сигурно ще се затрудним... доста. Днешните герои са по-скоро актьори, спортисти, певци, най-общо казано – хора от развлекателния бизнес.

 

Но къде щяхме да сме без лепящите се листчета за бележки, смартфоните, колелцата на куфарите? Всяко едно от тези неща е измислено от някой, за да може нашият живот да бъде много по-лесен и приятен. Ето и някои от най-интересните нови изобретения и технологии (от последните години), които заслужават вниманието на всеки от нас. Това са джаджи или прототипи, които имат огромен потенциал – от захранване на малки сeлца в развиващите се страни, през устройства, които ще спасяват хора в беда, до уред, който може да възстанови зрението на сляп човек.

 

Някои са вече достъпни, а други се очакват в следващите години, ако въобще видят бял свят. Всяко от тях прибягва по нов и уникален начин към проблемите. Може би някой ден имената на техните създатели ще се изучават?

 

Argus II: протеза за незрящи

Светът би бил много по-добър, ако разполагахме с високотехнологични протези, които да помагат на тези, които имат нужда. Такава е и идеята на Argus II – бионична ретина. Устройството е създадено от калифорнийската компания Second Sight Medical Products. Предлага се в Европа от 2011 г., а през февруари тази година получава и разрешение за разпространение в САЩ – това е първата „зрителна“ протеза, която може да се похвали с подобно нещо. Робърт Грийнберг, изпълнителен директор на Second Sight, е посветил 20 години от своя живот на този проект.

 

Argus II работи като изкуствена ретина – тази част от окото, която реагира на светлина и събира информация за образа, която предава към мозъка през оптичните нерви. Протезата може да помогне на хора, страдащи от пигментоза на ретината (наследствено заболяване, водещо бавно до слепота поради вродени аномалии на фоторецепторите в ретината). Устройството е оборудвано с антена и допълнителна електроника и се имплантира в окото. То се свързва с външна система наподобяваща очила с камера, която изпраща информацията към импланта. Крайният резултат е известно възстановяване на зрението. Argus II може да се използва от хора над 25 години, но цената й е доста висока – 144 000 долара.

 

Хуманоиден робот Atlas 

Вече сме ви споменавали за Atlas, който изглежда впечатляващо. Висок е 188 м , тежи 150 кг и може да ходи, да премества тежки предмети, ръцете му могат да се заместват със специални инструменти и може да изпълнява задачи без човешки надзор (благодарение на бордови компютър и цял куп сензори). Идеята е Atlas да бъде придружител на екипите, които първи се отзовават в случаи на земетресение, тайфун и други бедствия. Неговата задача ще е да носи провизии и да разчиства пътя. Може да бъде изпращан и на места, твърде опасни за хората – например аварията, която се случи в ядрената централа Фукушима през 2011 г.

 

Всичко това е чудесно, но Atlas трябва да извърви дълъг, път преди да поеме по своите спасителни мисии. Резултат от договор за 10 млн. долара с Boston Dynamics, роботът първо трябва да участва в предизвикателството за роботи на DARPA, което ще се проведе този месец. Различни вариации на Atlas, програмирани от различни отбори, ще се изправят срещу други роботи в серия от изпитания, целящи да изпитат готовността на робота. В серия от сценарии с различни бедствия роботите трябва да могат да се придвижват пеша в пресечен терен, да отместват отломки, да се катерят по стълби или да разбиват врати и стени, за да спасят хора в беда. Тъй като комуникацията може да е затруднена в бедствени ситуации, роботите трябва да могат да работят полусамостоятелно. А една от задачите ще бъде дори шофиране на превозно средство. Машините с най-добри резултати ще получат допълнително финансиране за подобрения, за да се преборят на финалите, които ще се проведат през декември 2014 г. Очаква се поне една версия на Atlas да се класира. Чак е плашещо колко „Терминатор“ има в този робот.

Automatic

В бъдещето ще разполагаме с автомобили, които се управляват сами. И вчера писахме за Volvo и нейните самоуправляващи се возила, които можем да очакваме до няколко години. Автомобилите на бъдещето ще могат да комуникират помежду си, за да избягват трафика или проблеми участъци. А ние? Ние просто ще се возим и ще четем някоя интересна книга. Все пак всичко това остава за бъдещето, а дори когато тези автомобили станат факт, най-вероятно ще са доста скъпи. Не и Automatic – джаджата, която пренася малко от бъдещето на умните автомобили в нашите... не толкова умни возила. Това е малък уред, който се прикача към бордовия компютър чрез порт под волана. Съвместим е с повечето автомобили, произведени след 1996 г.

 

 

 


 

Automatic извлича информация за двигателя и шофьорските навици на водача и показва резултатите на смартфона. Идеята е да се спести гориво и пари. Джаджата изчертава всяко пътуване чрез GPS, пресмята използваното гориво, изминатите километри и дава оценка за шофирането. Ако светне червената лампа за проверка на двигател, което може да значи много неща, Automatic дава точна информация за проблема. И още нещо много полезно – дори помни къде паркирате автомобила.

 

Тези малки неща могат да обогатят потребителското изживяване. Ако се харчи твърде много гориво поради бързо ускоряване или шофиране с твърде висока скорост, Automatic сигнализира. Джаджата разбира и ако автомобилът претърпява пътен инцидент, а ако смартфонът, към който е свързан, е включен, може автоматично да изпрати GPS координати към местните власти. Цената на Automatic e 100 долара.

 

Bounce Imaging Explorer

Устройство, създадено с една цел – да помага на военни, пожарникари и полицаи да спасяват човешки животи. И то само чрез едно хвърляне. Bounce Imaging Explorer побира шест камери, побрани в гумена сфера с размерите на бейзболна топка. Тя е приютила още Wi-Fi предавател и сензор, който отчита различни параметри като температура, замърсяване на въздуха и дори микрофон за предаване на аудио.

 

Explorer е създаден така, че да може да бъде хвърлян в зони, които крият потенциална опасност за специализираните екипи. Информацията, която засича, се предава директно към смартфон или таблет. Например войници в битка или полицаи, преследващи въоръжени заподозрени, могат да използват устройството, за да проучат средата, преди да нахлуят. Екипите, които отговарят първи в случаите на бедствия, могат да хвърлят „топката“ в развалините след земетресение, за да проверяват за оцелели. Пожарникарите могат да проверят каква е температурата или колко пушек има в дадена сграда, преди да влязат.

 

Explorer е рожба на Франсиско Агилар, преминал през университети като MIT и Харвард. Идеята му хрумнала след опустошителното земетресение в Хаити от 2010 г. В проекта се включил и бившият военен рейнджър и съученик от MIT Дейвид Ънг. Вече има подобни технологии – оптични камери и дори роботи, но според хората зад Bounce те са много по-скъпи и съответно недостъпни например за полицаи и пожарникари. Засега не е известно кога тази джаджа ще бъде пусната, тъй като все още е във фаза прототип. Очаква се цената да е между 1000 и 3000 долара в зависимост от модела.

 

MakerBot Digitizer

3D принтерите са сред горещите теми през последните няколко години, но все още не могат да навлязат масово, за което си има и една основна причина: за да се принтира нещо, е нужен компютърно генериран дигитален модел, който казва на принтера какво да прави. Онлайн има налични множество модели на обикновени, всекидневни обекти, но ако искате да принтирате някой рядък предмет, трябва сами да създадете модел.

 

На помощ идва MakerBot Digitizer – устройство за компютър, което може да сканира почти всеки малък обект (до диаметър от 20 см). Предметът се поставя върху въртящ се диск, а MakerBot използва два лазера и уеб камера, за да създаде 3D дигитален файл. Всичко това отнема само 12 минути и може да бъде направено от всеки. След сканирането на обекта производството му чрез 3D принтер може да започне веднага. Този метод е много по-бърз, отколкото използването на софтуер за дигитално скициране.

 

Ако загубите фигурка от любимия си комплект за шах, достатъчно е само да сканирате останалата фигура, а след това да я принтирате. MakerBot Digitizer е вече в продажба, а цената започва от 1400 долара.

Google Glass

От толкова време говорим и слушаме за умните очила на Google. Вече имаме чувството, че те са нещо масово, но това всъщност не е така. За някои умните аксесоари са следващата голям стъпка в света на смартфоните. GPS в реално време, видеокамера и интернет браузър – и всичко това под формата на очила. Достатъчно да се изрече „Ок, Glass“ или да се пресъздаде специален жест с ръка и Google Glass ще се отзове на момента, показвайки всички резултати върху малък дисплей, разположен точно над дясното ви око. До този момент устройството се приема противоречиво – някои хора го намират за забавно и полезно, но други се притесняват, че ще нарушава личната неприкосновеност.

 

Досега Glass са достъпни само за тестери от Explorer програма, която изисква добри причини, но и 1500 долара за тестовия модел. Масовата продукция се очаква през 2014 г., ако въобще се стигне до наистина „масово“ разпространение. Нещо, което от Google не са потвърдили.

 

GravityLight

Щракваме ключа и крушката светва. Толкова е просто и стандартно, че дори не се замисляме върху това действие. Но нещата не са точно така в много страни от т.нар. трети свят, в които електричеството е лукс, който дори остава табу за много жители. Именно за тях е GravityLight – просто, но находчиво устройство, което генерира светлина, без да е нужна електрическа връзка. Дори не са нужни батерии или зареждане чрез физическа сила. Вместо това просто трябва да се окачи на някоя стена, а висящата му торба да се напълни с някакъв тежък материал – камък, пясък или пръст. И това е.

 

Теглото бавно издърпва зъбчата лента през редица зъбни колела, за да задвижи малък мотор, който дава енергия на LED крушка за около 30 мин. Може да бъде използвано и за задвижване и на други нисковолтови уреди – радио или батерии.

 

 


 

Освен чисто практичното приложение GravityLight може да помогне и за здравето на много хора, тъй като на много места се използват лампи с керосин, който изпуска токсични изпарения, а и рисковете от инциденти са големи, а цената му често е висока за много от бедните семейства. Очаква се GravityLight да струва около 10 долара. Джаджата още не е достъпна за покупка, но в момента преминава през последни тестове.

 

Oculus Rift

Влезте в играта. Това вече не е просто таг заглавие – това може да бъде реалност... или поне виртуална реалност. Хората, създали Oculus Rift, имат такива амбиции. Rift е устройство за виртуална реалност, предназначено за игри – уред, екипиран със специални очила и слушалки. Идеята е играчът да бъде пренесен в 3D свят, който да се доближи максимално до истинския.

 

Да, Oculus Rift може да е стъпка напред към Holodeck (стая, която създава перфектни холограми), който познаваме от вселената на Star Trek. Rift е дело на Палмър Лъкей, двайсетгодишен инженер от университета на Южна Калифорния. Първоначално той търсел технология за виртуална реалност, с която да се потопи в света на игрите. Но когато не открил подобно нещо, той опитал да го създаде сам. Започнал да купува стари джаджи за виртуална реалност. Когато почувствал, че вече е достатъчно подготвен, стартирал Kickstarter проект с идеята да събере достатъчно пари, за да създаде няколкостотин устройства за най-запалените. Кампанията трябвало да събере 250 000 долара – цел, която постигнала само за няколко часа, а до септември вече беше събрала почти 2.5 млн. долара.

 

Разбира се, въобще не навредил и фактът, че един от ранните й застъпници е не кой да е, а Джон Кармак – легенда в света на компютърните игри и име, стоящо зад заглавия като Doom, Quake, Rage и Wolfenstein 3D. А само преди дни стана ясно, че той напуска id Software и ще се фокусира изцяло върху Oculus Rift.

 

 


 

В момента се продават ранни версии, предназначени за разработчици, срещу 300 долара. Потребителска версия, съвместима с PC и Android устройства, ще бъде налична през следващата година. Предлагат се и други устройства за виртуална реалност, но екипът зад Oculus Rift обещава, че зрителният ъгъл, високата резолюция и останалите екстри ще бъдат на много по-високо ниво и ще позволят на хората да навлязат в един страхотен игрови свят. Дори е възможно тази джаджа да даде началото на един цял виртуален свят.

Soccket energy ball (футболна топка, генерираща енергия)

Футболна топка, ритната от Барак Обама в Танзания, която притежава енергия. В буквалния смисъл. Soccket изглежда като обикновена футболна топка, но всъщност е източник на енергия. Ако се рита в продължение на 30 минути, благодарение на някои вътрешни механизми кинетичната енергия се преобразува в електричество за около три часа – достатъчно за зареждането на мобилен телефон. Пълен заряд (72 часа) се постига с 16 часа игра.

 

Идеята? Подобно на GravityLight, и тук идеята е за доставяне на електричество и светлина в бедните части на света, където това е невъобразим лукс, а токсичните керосинови лампи носят повече опасност, отколкото полза. Топката е продукт на компанията Uncharted Play, създадена през 2008 г. от харвардските студентки Джесика Матюс и Джулиа Силвърман. Идеята за Soccket се родила по време на поставена задача в инженерен клас за неинженери – те трябвало да измислят интересна идея, която може да помогне за някои от проблемите на страните от третия свят. Матюс, чието семейство е от Нигерия, била напълно запозната с енергийните проблеми в този регион – по-малко от 25% от населението разполага с надеждно електричество.

 

В момента се тества трета версия на Soccket, която е съвсем малко по-тежка от стандартна футболна топка, въпреки че отскача по-малко от истинския модел. Продуктът вече е бил тестван на територията на САЩ, Мексико, Бразилия и в някои части на Африка, а по-рано през тази година премина и през успешна Kickstarter програма, като вече се приемат предварителни поръчки. Сред феновете на Soccet са Бил Клинтън и Аштън Къчър.

 

Зъбен сензор татуировка

В странния свят на телесните промени зъбните татуировки, макар и да съществуват, не са сред най-популярните неща. Въпреки това учен от Принстън работи върху временна зъбна татуировка, която може да засича кариеси, проблеми с венците и други болести, свързани с нашите зъби. Малкият сензор е изработен от графин – същата субстанция, която изгражда графита, който намираме в моливите. Нанесен върху супер тънък слой от коприна, той остава достатъчно гъвкав, за да се прикрепи върху кожа или, както е в този случай, върху зъб.

 

Сензорът, който все още си няма име, е оборудван с миниатюрни електроди и безжична намотка, която му позволява да се зарежда и да предава информация към външно устройство. В момента, в който той засече бактерия, изпраща сигнал към устройството и по този начин предупреждава ползвателя му. Интересно е, че татуировката засича и вида бактерия и по този начин може да се следи за различни болести. Все още няма официална информация кога изобретението ще бъде достъпно за масовия потребител, но е вероятно това да стане след няколко години.