Тази седмица американската компания Lockheed Martin обяви, че работи по създаването на термоядрен реактор с надеждата да отговори на нуждата на човечеството за повече енергия. Компактният термоядрен реактор е (поне на теория) по-безопасен, по-чист и по-мощен от съществуващите ядрени реактори, според статия на Aviation Week. Синтеза се случва, когато два или повече високо-енергийни атома се сблъскат, създавайки ново атомно ядро и освобождавайки голямо количество енергия, при условие, че атомите се сблъскват заедно и имат по-ниска атомна маса от желязото.

По този начин функционира и слънцето – сблъскване на водородни частици с висока енергия, от които се създават хелиеви атоми. Това е точно обратното на деленето, което разделя един атом, за да се освободи енергия.

Повечето съществуващи устройства за синтез, сблъскват заедно атоми с помощта на токамак, магнитно устройство, което съдържа прегрятата плазма, необходима, за да се появи термоядрения синтез. Проблемът е, че необходимата енергия за поддържане на реакцията е почти равна на тази, която ще се създаде от реакцията.

Но от Lockheed казват, че са намерили решение на този проблем, като използват тяхното CFR устройство с размерите на реактивен двигател. Те са променили процеса за задържане на плазмата по начин, превъзхождайки 10 пъти токомак. Също така казват, че няма риск от сривове и че радиоактивните отпадъци ще бъде значително намалени.

Все още няма създаден прототип, но Тим Макгуайър от Lockheed Martin, твърди, че при подходящо финансиране от правителството на САЩ, първите тестове могат да станат факт догодина, а прототипът ще е готов след 5 години.

 

 

Прочети още: Китайските планове за огромна космическа станция напредват