В стремежа си да се предпазят от вирусни атаки и хакерски прониквания много от големите компании прибягват до драконовски мерки. Някои практикуват системата на заключени компютри такива, на които да не могат да бъдат инсталирани допълнително програми, освен предварително качените. Тежко му, обаче, на онзи IT директор, комуто се налага да обяснява на големите шефове, защо са нужни такива ограничения. Глен Цимерман, експерт по сигурността към Пентагона твърди, че именно големите шефове са дупките в компютърната сигурност на една компания.

Именно компютрите на големите момчета най-често са отворени за всякакъв вид атаки. А именно това са компютрите, които съдържат и най-критичните за компанията данни, заявява Цимерман в изказване по време на конференцията Cyber Warfare, провела се в Лондон през миналата седмица.

Единият от начините да се справите с този проблем отвътре, - казва Йахел Шахар, специалистка по кибер анализи в израелския институт по антитероризъм е да пробиете компютъра на шефа и да му покажете после до каква информация сте се добрали. Може и да ви уволнят, но поне малко ще сте им заострили вниманието, добавя тя с ирония.

Цимерман от своя страна не вижда смисъл от прилагането на такива крайни мерки като заключването на компютрите. Подобни мерки най-често водят до това, че потребителите намират начин да заобиколят забраните. В заключение Цимерман казва, че единственият тотално защитен компютър е онзи, който е изключен, залят с цимент и потопен на дъното на Тихия океан. За по-сигурно в района на Марианската падина, пише dnesplus.bg.

Тагове: