Учени от Националната лаборатория в щата Айдахо при Министерството на енергетиката на САШ разработиха концепция за поглъщащи излишната топлина пластмасови ленти, покрити с милиарди наноантени.

Според изследователите тези наноантени биха могли да заменят съвременните слънчеви батерии, а така също и да станат източник на електричество както за хибридни автомобили, така и за преносима електроника.

Наноантените представляват малки квадрати или спирали, разположени по особен начин върху обработен полиетилен.
Те поглъщат енергията на инфрачервените лъчи, изпускани от нагретите предмети.
И по-рано са разработвани подобни наноантени, но те работят с други, по-разпространени части на електромагнитния спектър, в частност, с микровълни, уточнява електронното издание TGDaily.

Според изчисленията на учените наноантените могат да събират до 92% от енергията на инфрачервените лъчи.
Ако те се потвърдят на практика, новата технология ще позволи ефективността на слънчевите батерии да се увеличи двойно. Прототипите поглъщат до 805 от енергията.

Наноантените могат да поглъщат не само топлината от Слънцето, но и от други източници, например от електронни компоненти или работещи с въглища електроцентрали.

Недостатък на концепцията, която ще бъде представена утре на конференцията на Американското общество на инженерите механици, е фактът, че учените засега не знаят как да преобразуват променливия ток в наноантената в постоянен и така да използват акумулираната енергия за отопление.

Попадайки на такава антена инфрачервеният лъч поражда променлив ток с честота на колебанията няколко трилиона пъти в секунда. За получаване на постоянен ток, в наноустройството трябва да има изправител, който да преобразува променливия ток. Размерите на съвременните токоизправители, които могат да работят с такива честоти обаче, засега са хиляди пъти по-големи от необходимото. Едно от възможните решения на този проблем е намаляване на честотата на колебанията.

Тагове: