Gallery "3050"
Текст: Даниела Крантева.Светлината в съвременното общество се е превърнала в неделима част от ежедневието. Тя е навсякъде около нас. Затова е толкова трудно да си представим, че на света все още има хора, за които тя е непозната, недостижима и равносилна на чудо.
Не е ли странно и невероятно, като си помислим, че има хора, например в Африка, които дори нямат електрически крушки? За съжаление и това е реалност. Колкото и да е развито съвременното ни общество по отношение на технологиите, все още има хора, твърде бедни, за да си позволят дори нормално осветление в домовете си. С решаването на този проблем от преди няколко години се заел инженерът Дейв Ървин Халидей. Заради изключително благородната му инициатива стотици хиляди семейства в развиващите се страни вече имат евтино и достъпно осветление.
Да потънеш в мрак
Всичко започнало по време на пътуване с волска каруца през Непал. Дейв Ървин Халидей пресичал път пред училище с надпис, подканващ преминаващите чужденци да спрат и да помогнат в обучението на децата. Взирайки се в класните стаи той си помислил "Господи, каква тъмница е тук. Дали бих могъл да помогна?" Този толкова простичък и спонтанен въпрос завинаги променил неговия живот, а след това самият той променил живота на милиони хора по света. Той им донесъл светлина, намалил бедността и ограничил вредните емисии газове в атмосферата.
Днес вече десетки хиляди хора, живеещи в различни бедни райони на света, вече имат сигурна домашна светлина, благодарение на инженера по фотонни науки Дейв Ървин Халидей. Почти 10 години той доставя евтина светлина на развиващите се страни чрез неговата фондация "Освети света", която е дала името и на мащабния му проект за предоставяне на евтина и екологично чиста светлина в домовете на нуждаещите се. За своето постижение Дейв печели награда "Rolex" за предприемчивост, която се връчва ежегодно на подобни програми. Проектът Light up the world /Освети света/ е с огромен потенциал и със сигурност може да предизвика внушителна промяна в света като цяло. Причината е, че в момента бедните народи осветяват домовете си с помощта на керосинови лампи. Статистиката показва, че всяка година тези лампи освобождават 244 милиона тона въглероден диоксид. Осветителните системи на Дейв обаче са изградени от диоди, разпръскващи бяла светлина (WLEDs). Лампите се захранват от батерия, която се презарежда през деня от соларен панел. Именно слънчевата светлина предлага огромна сфера за редуциране на вредните емисии от въглероден диоксид, а също и осигуряване на евтино осветление.
Евтина и сигурна светлина
Според твърденията на инженера Дейв Ървин Халидей, неговото осветление е евтино и благонадеждно решение за осигуряване на светлина на хиляди бедни и изолирани общности. Диодите, които се използват в осветителните системи, дават стотици пъти повече светлина от керосиновите лампи. Те използват батерии, които могат да бъдат презаредени от слънцето, вятъра или чрез водна енергия. Всъщност става дума за възобновяеми източници и незамърсяеми форми на енергия.
Осветителната система, която Дейв монтира в домовете на нуждаещите се хора, обикновено се състои от 5-ватов слънчев панел, 7-амперчасова батерия и 2 лампи с бяла светлина. Този пакет струва около 100 щатски долара, ако е произведен в развита страна. Това обаче е доста скъпо за хората от бедните страни, които на ден печелят по 1-2 долара. Затова лауреата на наградата Ролекс открил, че може да снижи цената, ако се децентрализира производството на лампите. Така диодите се правят в САЩ и Япония, но други части на лампите са съставени от по-евтини компоненти, произведени в развиващите се страни. По този начин се осигурява заетост на местното население и се редуцира цената за крайните потребители. В Катманду Дейв и съпругата му Джени създали компания, наречена Pico Power Nepal (PPN), за да произвеждат осветителни системи на място. Компанията е предадена на местен предприемач през 2000 г. и до момента е произвела почти 6000 серии. Цялата печалба е била реинвестирана в направата на нови продукти, предназначени за нуждите на непалското население. Сред тях са различни по размери лампи, системи за презареждане на батериите с помощта на слънчевата светлина и други.
Идеята и проектът "Освети света" е достигнал и до Шри Ланка. Там също е прибегнато към произвеждане на осветителните системи на място. След като цунами удари острова през декември 2004 г., по проекта са раздадени около 100 осветителни системи на юг и запад в страната, за да се осигури светлина за бежанците, принудени да напуснат домовете си. Това на практика е първото световно приложение на тази технология. Тъй като нуждите на местните хора обаче били големи, за да бъдат задоволени те, малка компания в столицата Коломбо - "Crystal Electronics", е поела задачата да произвежда лампите, използвайки дизайна на Ървин Халидей.
В края на 2005 г. повече от 2000 осветителни системи са били раздадени на 10 000 бежанци. Изчисленията на Дейв показват, че бедните хора по света харчат средно около 77 долара на година за керосиново осветление. Според него, ако те могат да използват тези средства, предназначени за керосин, за закупуването на неговите осветителни системи, те могат да изплатят цялата инвестиция за около една година. След като веднъж е заплатено, то на практика става безплатно за следващите години. Цената на заменящите се батерии е около 10 долара всяка и могат да се ползват за няколко години. Инженерът е категоричен, че тези прости осветителни серии могат да спестят милиарди долари от стотици милиони бедни семейства. По този начин те ще получат възможността да харчат пари за храна, образование и други потребности.
Осветеният свят
За няколко месеца всяка година Дейв Ървин Халидей напуска своята преподавателска работа в Университета в Калгари - Канада, за да разпространява светлина в отдалечени села в най-различни бедни райони на света. Неговата решителност да освети живота на бедните хора по света не само го е направила лауреат на Наградата Ролекс за предприемчивост. Финансовото изражение на приза е направило възможно разпространяването на проекта за осветление "Solid State Lighting" в Непал, Индия и Шри Ланка. Тази награда е дала и още нещо на Ървин международно признание и гаранции пред тези, които никога не са чували за проекта. Равносметката: около 20 000 домове, подслонили 100 000 души в 43 страни в Азия, Южна Америка и Африка, вече имат електрическа светлина.
Андра Прадеш, Индия, е малка част от районите, които групата на Дейв е посетила. Там те са работили с неправителствени организации, за да донесат светлина в село със 110 къщи, населявано от 700 далити - особено онеправдана група в Индия. В района около Мазар-е-Шариф в северен Афганистан осветлението, инсталирано по проекта, е подобрило условията за живот на около 100 домакинства. Същото е направено и в региона Черипо в Коста Рика, където са инсталирани осветителни системи в 135 домакинства, осигурявайки светлина на 675 семейства. В момента обаче Африка е приоритет на фондацията, която е активна в Гана и Централна Африка. До момента там е осигурена светлина на 30 000 души, но все още има незадоволени потребности на целия континент.
Досега във фондация Освети света са събрани много дарения, които за момента са осигурили безплатното инсталиране на осветителните системи. Нуждите на хората от осветление по целия свят обаче са огромни и те ще се задоволяват за доста дълъг период от време. Затова от фондацията се притесняват, че няма да успеят да съберат достатъчно пари, за да дадат светлина на всички, които имат нужда от нея, и призовават всеки, който може, да им помогне.
Коментари (0)