Когато новороденото на Ейприл и Браян Джионфридо спира за пръв път да диша, те се паникьосват и не знаят какво да направят. После за тях това става рутина. Защото бебето Кейба спира да диша всеки ден. То има недоразвити бронхи, което причинява блокаж на притока на въздух към дробовете. Лекарите твърдят, че шанса Кейба да оцелее е минимален, но тогава отчаяните родители се свързват с университета Мичиган, където лекарите ползват прототип на все още разработващо се биорезорбиращо устройство, което може да помогне на детето им. Именно това устройство, създадено с 3D принтер, спасява живота на малкия Кейба.
Специално разработената трахеална шина е принтирана в лазерен 3D принтер. Тя е направена от биополимер (поликапролактон) и е имплантирана около дихателните пътища на Кейба, разширявайки бронхите му и помагайки на въздуха да преминава. Шината ще се разгради в тялото за около три години, но до тогава организмът ще е успял да изгради естествена тъкан, която да я замести.
Това е фундаментално откритие, което може да спаси живота на множество деца и възрастни в дългосрочен план. Кейба е на 3 месеца, когато лекарите му поставят шината, а към този момент е вече на 21 месеца и не е имал никакви проблеми с дишането.