Изследователи от Мичиганския университет усъвършенстваха лазерната система HERCULES, като няколко пъти повишиха нейната мощност.

Лазерът HERCULES до скоро можеше да генерира импулси с мощност до 50 теравата (1 ТВт = 1012 Вт). След като учените включиха допълнителен усилвател, те повишиха мощността му до 300 теравата. Това надхвърля 300 пъти сумарната мощност на всички електроцентрали на територията на САЩ.

Диаметърът на лазерния лъч, генериран от HERCULES, е 1.3 микрона (човешкият косъм е с диаметър 100 микрона), плътността на излъчването е 2.1022 вата на квадратен сантиметър. Лъчът е два пъти по-силен от генерирания при подобни опити през 2004 година.
Продължителността на импулса е 30 фемтосекунди (1 фемтосекунда = 10-15 секунди).

Интензивността на импулсите, произвеждани от комплекса HERCULES, превишава с два порядъка аналогичния показател при другите съвременни лазери, подчертава Виктор Яновски от департамента по електроинженерство в университета. Друго предимство на системата е, че тя е способна да генерира импулс на всеки 10 секунди. Много други мощни лазери имат нужда поне от 1 час, за презареждане.

Свръхмощните лазерни системи могат да се използват в състава на лъчеви комплекси от ново поколение, предназначени за лечения на ракови заболявания. Освен това мощните лазери могат да намерят приложения в други сфери, сред които в областта на синтеза с инерционно удържане.

HERCULES е титаново-сапфирен лазер, който заема няколко помещения в Центъра за свръхбързи оптични науки в Мичиганския университет.Светлината преминава през серия огледала и други оптични елементи като през джага. Лазерното устройство използва техниката на «цвъртящото» пулсово усилване, изобретено от професор Жерар Муру през 1980 година.

Тагове: