Повърхността на сапунения мехур е една изключителна красива смес, съставена от отражението на светлината и движението на разтворените частици сапун. По принцип, красивите балончета досега служеха предимно за забавление на децата, но ето, че технологиите напреднаха толкова много, че в тях има място дори за тях. В момента, някои учени разработват дисплеи, чиято основа са..сапунените мехури!
Групата, която работи над този проект включва изследователи от три висши учебни заведения - Университетът Карнеги-Мелон, Токийският Университет и Университетът Цукуба. Според тях, дисплеят от сапунен мехур може да бъде използван за създаване на 2D и на 3D изображения. Всъщност, на тези дисплеи текстурите и детайлите изглеждат по-реалистично, отколкото на съвременните плоски дисплеи. Новата разработка е способна да показва дори холографски проекции при създаване на система от няколко дисплея.
Дисплеите-мехури се правят от смес на вода, захар, глицерин, сапун, повърхностно активни вещества и мляко. Това съчетание е известно като колоидна течност.
Учените я използват за да може да създадат мембрани, далеч по-устойчиви от тези на обикновените „чисти" сапунени мехури. Изследователите са се научили чрез ултразвук да променят прозрачността и отразяващата способност на повърхността на сапунения мехур. Идеално гладките повърхности се променят от прозрачни до отразяващи или непрозрачни. Контролът е толкова силен, че може да промени свойствата на неголеми участъци от мембраната и по този начин да се получи изображение.
Видеото под текста показва малко от новата технология: