Gallery "4956"
При съвременните дигитални системи за предаване на музика старите ограничения върху динамичния диапазон, наложени от аналоговите технологии, са премахнати. Недостатъчният динамичен диапазон при аналоговата техника принуждаваше разпространителите на музика по ефира и кабелните мрежи да нагласяват силата на звука и динамичния обхват за аудиторията, като компресираха сигнала така, че да бъде по-удобен за повечето от апаратурите на слушателите. Освен това компресията на динамичния диапазон и ограничаването на силата на звука се използваха за изравняване разликата в нивата при различните програми. Труден избор
Нито един от тези методи не е идеален и това често проличава доста ясно от крайния резултат. Сигналът е с незадоволително качество независимо от това, колко висококачествена е апаратурата на отделни слушатели.
При все че съвременните възможности за доставяне на значително по-добър звук в домовете се възприема като чудесна придобивка от всички, които харесват качествения звук, създаделите на музикалните програми са изправени пред дилема: да използват напълно новите възможности за висока вярност или да продължат да скрояват музикалните програми така, че да обслужват болшинството слушатели, които не притежават най-висококачествената звуковъзпроизвеждаща апаратура.
Алтернативата
За щастие съществуват възможности да се предава сигналът с оптимално качество и да се премести евентуалната компресия и ограничение при слушателя, който притежава съответния декодер, където се използват метаданните към аудиосигнала така, че да се контролира силата на звука и да се оптимизира динамичният диапазон. Понастоящем тези технологии и апаратури са широко разпространени.
Dolby Digital е съвременен метод за цифрово кодиране на аудиосигнал, даващ възможност за съхранение и предаване на звук с високо качество (повече подробности Dolby Digital могат да се намерят в htp://www.dolby.com/tech/). Тази технология дава възможност да се почувствува напълно звукът от кинозалата в домашна обстановка посредством 5.1 аудио. Форматът 5.1 осигурява пет дискретни канала, всеки с честотен обхват от 20 Hz до 20 kHz. Каналът, означен с .1, се отнася до нискочестотния канал с ограничена честотна лента, предназначен за пресъздаване на звукови ефекти. Всички DVD устройства, намиращи се на пазара, съдържат стандартния долби декодер.
Метаданните
В допълнение на съдържанието на компресиран аудиосигнал Dolby Digital съдържа метаданни. В общи линии метаданните са помощна информация, която декодерът на домашното кино използва, за да оптимизира входящия цифров аудиосигнал, като го преобразува и подава на звуковъзпроизвеждащата система.
Метаданните дават възможност съдържанието на аудиосигнала да бъде използвано по множество начини от декодера на потребителя. С помощта на метаданните, висококачествен 5.1 аудиосигнал с голям динамичен обхват може да бъде адаптиран за моно, стерео или съраунд и ако е необходимо да се редуцира динамичният обхват, тъй като е ясно, че силният звуков сигнал на звуковия съпровод на филмите не може да се възпроизвежда задоволително от монофоничния високоговорител на обикновен телевизор.
DRC на динамичния диапазон
Също така параметрите за контрол на динамичния диапазон могат да бъдат въведени по време на създаването на звуковия съпровод. Докато някои зрители могат да искат възпроизвеждане с голям динамичен диапазон, други ще искат по-малък независимо дали от социални причини или понеже тяхната звуковъзпроизвеждаща система не е в състояние да го възпроизведе. Данните за управление на динамичния диапазон (DRC) използват редуциране (ограничаване) на високите звукови нива и същевременно повдигане на ниските звукови нива, за да се постигне плавно свиване на големия динамичен диапазон (виж фигурата). Особеност на този подход е, че ако DRC е регулиран правилно, динамичният обхват може да бъде скрояван без промяна на моментната стойност на нивото на сигнала.
Нови възможности
В заключение използването на Dolby Digital в цифровата телевизия и DVD дава нови възможности. Тъй като все повече телевизионни предаватели на цифрова телевизия са оборудвани за формата 5.1, това създава възможности, които техните потребители могат непосредствено да използват. Важна добавка тук са метаданните, които доставят информация на декодера за силата на звука на програмата и как да се регулира динамичният диапазон.
Възможността за добавяне на метаданни в излъчвания сигнал създава възможности на продуцентите да установят как точно звуковият съпровод ще бъде възпроизвеждан у дома на зрителя дали многоканален сигнал с формат 5.1 или конвенционално (двуканално) стерео, или монофоничен сигнал. Това означава, че няма да се прави компромис с качеството на звука в канала до потребителя с цел да се даде възможност да се осигури сигнал с адекватно качество за голям кръг потребители, притежаващи обикновени ТV приемници, без същевременно да бъдат ощетявани тези, които искат по-добро качество на звука у дома си.
Коментари (0)