В скоро време свободният достъп до изследователските статии може значително да се съкрати, съобщава електронното издание Science NOW.
Някои членове на Конгреса искат най-големият научно-изследователски център на САЩ (NIH) Националният институт на здравето да прекрати практиката за публикуване на пълните статии на автори, получили средства от него.

Поддръжниците на тази инициатива смятат, че публикуването в безплатните бази данни на текстовете нарушава авторските права на списанията, в които се пускат статиите и негативно се отразява на тяхната комерсиална дейност.
Обикновено списанията с висок индекс на цитиране (брой позоваване на статии) в други статии, пускат пълните текстове едва 12 месеца след публикацията.
Преди това текстът може да се получи чрез платен абонамент или да бъде прочетен в библиотека.

През 2005 година NIH задължи авторите, чиито изследвания е спонсорирал, да обнародват статиите си в базата му (PubMed Central) преди изминаването на 12-те месеца.
Това решение не намери подкрепа сред авторите, половината от които отказали да публикуват текстовете.
Теоретично NIH може да лиши тези учени от пари, но на практика институтът само им отправи предупреждение, коментира електронното издание ЛентаРу.

Критиците на действията на NIH получиха подкрепата на комитета на Камарата на представителите в американския Конгрес.
Няколко негови членове предложиха законопроект, който забранява на федералните агенции да искат правата върху публикациите, създадени с частен капитал.
Под частен капитал се разбират разходите на списанията за рецензиране и публикация на статиите.

По мнение на директора на NIH Елиас Зелуни, публикуването на статиите със свободен достъп увеличава тяхната читаемост и съответно броя препратки към тях (важен, макар и спорен критерий за оценка на научни текстове).
Искането да се ограничи свободният достъп е в разрез с тенденцията за увеличаване на броя на читателите.
Така например много автори преди публикацията, пускат препечатки от статиите си на специални сървъри или ги публикуват в списания с отворен достъп.

Тагове: