И за пореден път – iPhone 5S бе представен в средата на тази седмица. Видяхме нови неща, видяхме и стари, но независимо от всичко – продуктите на Apple отново вдигнаха много шум. Може да прочетете повече информация за iPhone 5S и iPhone 5C, ако все още не сте се запознали с моделите. Интерес събуди първият 64-битов ARM процесор – технология, която се очаква да бъде ползвана и от Samsung в бъдещите им модели. Но едно нещо събуди интерес и полемики, свързани със сигурността на личните данни – скенерът за пръстови отпечатъци.

 

Touch ID сензорът е нещо ново в мобилните технологии. Сензорът е капацитивен, тънък и може да отчита на 360 градуса. Това означава, че не е нужно да бъде обърнат в определена посока, за да отчита. Touch ID сензорът може да се ползва с всеки от пръстите. От Apple увериха потребителите, че пръстовите отпечатъци ще бъдат криптирани и ще се пазят в A7 ARM чипа – няма да се съхраняват копия в iCloud. От официалното представяне на iPhone 5S започнаха да се появяват и интересни информации за биометричния сензор.

 

Touch ID сензорът цели да повиши сигурността на iPhone, но от Apple обявиха, че той не е перфектен. Сред недостатъците му е, че не харесва потни пръсти. Тестовете, проведени от компанията показали, че сензорът не винаги сканира пръста, ако по него има пот, лосион или друг тип течности. Информацията е публикувана от The Wall Street Journal, които цитират говорител на Apple. Освен течности, сензорът изпитват трудности, ако на върха на пръстите има белег. Но, според говорителя на Apple, този проблем е лесно разрешим – потребителят ще използва друг от своите пръсти.

 

Е, след като споменахме пръсти - доста хора са започнали да се притесняват за тяхната цялост. Ако сте гледали повече екшън филми, то сте виждали как се отварят лаборатории, секретни врати, компютри, защитени чрез пръстов отпечатък – чрез едно неприятно рязване на пръст. Възможно ли е някой недоброжелател да прибегне до такова брутално действие, за да открадне данни от iPhone 5S? Възможно е да бъде направено, но ще е напразно.

 

Fast Company се опитват да успокоят притеснените потребителите, които държат телефона...и ръцете си на сигурно място - в джобовете си. Те обясняват, че сензорът не работи на принципа на оптичен сензор – биометричният сензор на Apple прониква под кожата, за да разпознае данните. Което означава, че сензорът засича нещо, което има доста по-живи отличителни черти от...отрязан пръст. Именно заради този начин на работа на сензора, новият iPhone няма да може да бъде отключен и чрез изливане на отпечатък от балистичен гел.

 

Остава само да се надяваме, че тази информация ще достигне до максимален брой престъпници и ако обмислят да крадат данните от iPhone 5S да го правят по-добрия стар начин – чрез хак, а не чрез мафиотски методи, които включват сатъри и други остри сечива.

 

Когато стана въпрос за хакване – възможно ли е да бъде хакнат сензора? С биометричните системи има два варианта (по-често използвани) – или са с по-ниско ниво на сигурност, или са много стриктни. В първия случай, много лесно могат да направят грешка, а във втория е възможно да не отчитат веднага потребителя, което е много досадно. Apple са компания, която е съсредоточена върху потребителското изживяване, което означава, че всичко трябва да бъде приятно, лесно и без затруднения. Това елиминира твърде стриктните биометрични сензори – телефон, който е твърде труден за отключване не може да се характеризира като „приятен”.

 

Биометричният сензор най-вероятно може да бъде хакнат. Явно няма да бъде чрез фотокопия на пръстов отпечатък, тъй като сензорът няма да реагира. Apple уверяват, че отпечатъците се съхраняват само в чипа на устройството, но едно е сигурно – сега, след излизането на телефона, много хора ще се опитват да хакнат сензора. Остава само да почакаме и да следим резултатите.

Има ли промяна на стратегията на Apple? Можете да прочетете тук!

Тагове: