Масовото навлизане на услугите за четене, а в последствие и гледане на съдържание по-късно, стартира след анонса на Instapaper на Марко Армент, водещият разработчик на Tumblr. Днес услугата е собственост на Betaworks, които разработват и новия Digg, а Армент работи по нови проекти. В сянката на платеното приложение през 2009 г. обаче се издига нов конкурент, който изглежда е най-популярната услуга за четене по-късно днес - Pocket.
Услугата стартира като ReadItLater - разширение за Firefox, и съществува със старото си име сравнително доскоро, когато Нейт Уайнър решава получава финансиране и ребрандира своето творение с по-приятното Pocket. В интервю пред The Verge Уайнър споделя, че Evernote е искала да купи Pocket за няколко милиона долара през 2009 г., за да я превърне в поредната възможност на паметливия слон. Създателят на Pocket обаче вижда повече (шест пъти повече) потенциал в работата си и отказва да продаде платформата, което се оказва отличен ход.
Макар и относително, днес Pocket е най-доброто приложение за четене по-късно, със силно присъствие под всички платформи и приятен и интуитивен интерфейс както за четене, така и за гледане на видео.