Gallery "4224"
Международният олимпийски комитет (МОК) не успя да накара Китай да не ограничава ползването на Интернет по време на Олимпийските игри и да не филтрира до достъпа до определени уеб сайтове. Така хилядите журналисти, които ще отразяват игрите ще трябва да се съобразяват с китайската цензура, въпреки, че им бе обещано да отразяват свободно игрите.Пресцентърът на Олимпийското село бе отворен на 25 юли, но репортерите не можаха да заредят редица уеб страници. Много от тях са такива, които дискутират въпроси свързани с Тибет, независимостта на Тайван, както и традиционно забранените в Китай уеб сайтове, които описвата и показват брутално потушените протести на площат Тянамън.
Сред тях е и страницата в Wikipedia, към която води по-горната препратката. От Китай са недостъпни и уеб сайтовете на Амнести Интернешънъл, както и уеб страниците на BBC за новини на китайски език. Забранен е също такадостъпът до радио Свободна Азия и няколко вестника от Хонконг, известни с това, че позволяват свободна политическа дискусия и плурализъм на мненията.
Олимпийският комитет (МОК) се опита да се бори с цензурата в Интернет и председателят му Жак Рох дори бе обявил съгласието на Китай да не ограничава достъпа до уеб мрежата поне за журналистите дошли от цял свят да отразяват игрите. Един от основните аргументи МОК да даде домакинството на игрите на Китай бе, че това би направило страната по-отворена към света и би осигурило повече индивидуална свобода на гражданите й.
За пръв път чуждестранни медии ще могат свободно да получава и изпращат информация от Китай, както и да отразяват свободно събития в страната. Няма да има цензура в Интернет, това заяви Жак Рох пред две седмици.
Засега не е ясно дали китайското правителство ще позволи или достави да пресцентъра на олимпийското селище Интернет коридор, който не филтрира достъпа до определени уеб сайтове и гарантира напълно свободно достигане до всяка точка на уеб мрежата. Китайските власти обаче ясно обявиха на пресконференция, че няма да позволят на журналистите да посещават уеб сайтове, които са забранение от законодателството на страната.Олимпийският комитет иска от Китай да гарантира, че журналистите и всеки в страната ще има пълен достъп до уеб сайтове, които отразяват спортните събития. МОК иска такъв достъп и за журналистите, които отразяват различните състезания.
Коментари (0)