Gallery "4823"
Над системата за интернет телефония Skype отново надвисна шпионски скандал. По-рано услугата и нейната главна компания eBay бяха обвинени, че следят потребители и прихващат съобщения в интерес на правителството на САЩ. Сега Skype е заподозрян в шпионаж в китайския сегмент на интернет.
Изследователи от центъра Citizen Lab при университета на Торонто твърдят, че компанията Tom-Skype, която е съвместно предприятие на eBay и китайската страна, прихваща съобщения и някои разговори на потребителите в интерес на китайското правителство.
Въз основа на подробен анализ на алгоритмите на работа на програмата Tom-Skype канадските изследователите посочват, че сървърите, отговарящи за предаване на информацията, съдържат филтри, реагиращи на определени думи и комбинации от тях, след което започва следене на източника на съобщението.
Tom-Skype се занимава с цензура и следи текстовите съобщения, съдържащи конкретни, предварително зададени ключови думи.
Освен това архитектурата на системата я такава, че е възможно да се осъществява по-дълбок анализ на трафика.
Очевидно е, че Tom-Skype практикува широко различни методи за наблюдение на потребителите.
Компанията не обръща необходимото внимание на безопасността, което е в пряко противоречие на нейните публични изявления за правилата на работа в Китай, се казва в доклада на Citizen Lab.
Електронното издание CyberSecurity припомня, че според китайските закони чуждестранна компания няма право да създава в Китай свой филиал.
Вместо това компанията е длъжна да създаде смесено предприятие с някой китайски партньор, като чуждестранната компания може да държи само 49% от акциите на смесеното дружество.
Според изследването филтрите се задействат, когато потребителите пишат текстове за независимостта на Тайван, забранената секта Фалун-гонг, политическата опозиция на Комунистическата партия на Китай, както и някои други теми, чувствителни за официален Пекин.
В отчета се казва, че услугата постоянно събира включванията в системата и прихваща милиони записи, които включват и лични потребителски данни, история на разговорите и контактите, както и данни за позвънявания до мобилни и стационарни телефони извън Китай.
Канадците обаче смятат, че гигантската схема за шпионаж на китайски потребители на Skype е едва половината от бедата, втората й част се състои в недостатъчната защита на комуникационните сървъри, слабите алгоритми за шифриране на данните и възможности за получаване на имена и пароли дистанционно, от което могат да се възползват не само поръчителите на тази система в Пекин, но и хакери, търгуващи с лични данни.
Предполага се, че Skype използва тази система поне от август 2007 година.
Сред прихванатите адреси са IP от 59 страни, но 95% от IP-адресите са китайски.
Най-популярният външен диапазон е американският 0.78% от всички адреси.
Коментари (0)