Международен екип от генетици създаде най-голямата генетична карта на Европа.
Съгласно получените от учените резултати, анализът на ДНК на европейците може да покаже от коя страна е най-вероятно да произхождат.

Изследователите проучили ДНК на 2514 души, принадлежащи на 23 субпопулации, разпространени в Европа.
За да получат генетичен портрет на изследваните хора, генетиците анализирали разпределението на мутациите в ДНК, получили наименованието еднонуклеотиден полиморфизъм SNP (single nucleotide polymorphism)
SNP е мутация, настъпила само в един нуклеотид една буква от генетичния код.

При хората от различни популации в една и съща част на генома може да настъпят замени на различни нуклеотиди (т.е. един и същи нуклеотид може да се замени с различни букви).
Едни или други SNP често се свързват с определени признаци при човека, например наследствени заболявания.

В изследването си учените анализирали разпределението на 500 000 SNP, като за създаването на картата били подбрани 300 000 от най-надеждните, пише електронното издание Current Biology.
В общи линии генетичната и географската карта съвпадат, като най-големи различия учените открили при жителите на северните и южни части на Европа.
Изследователите смятат, че това може да се обясни с данните за колонизацията на Стария континент.
Хората заселвали европейската територия на три пъти и всеки път миграцията е вървяла от юг на север.

Между повече страни генетичните граници са размити, но две популации рязко се отличават от останалите.
Така например ДНК на финландците е много различна от ДНК на останалите европейци.
Авторите на изследването свързват тази обособеност с това, че числеността на финландската популация в определен момент много е намаляла, след което отново нараснала. При това генетичните особености на малкото бащи и майки основатели се предали на потомците им.

Жителите на Италия също се отличават от останалите европейци. Изследователите предполагат, че в случая Алпите са изиграли ролята на естествена бариера пред смесването.

Това не е първият опит за генетично картографиране на Европа. Учените обаче твърдят, че разработената от тях карта е най-голямата както в генетичен, така и в географски план.
Техните данни могат да се окажат полезни за криминалистите при установяване на произхода на престъпници или жертви.

Тагове: