Ако искате да разберете какво е текущото състояние на 5G мрежите по света, фирмата за разузнаване на свързаността Ookla представи някои нови данни. В нейния последен доклад "Състояние на световната свързаност" се казва, че през третото тримесечие на 2023 г. се наблюдава 20% увеличение на медианната глобална скорост на изтегляне на 5G.

Фирмата регистрира средна глобална скорост на изтегляне на 5G от 203.04 Mbps през третото тримесечие на 2023 г. и отбелязва значително увеличение в сравнение със 168.27 Mbps през третото тримесечие на 2022 г. Освен това потребителите, които са свидетели на най-високите 10% от скоростите на изтегляне на 5G в световен мащаб, са отбелязали увеличение от 9%, като са нараснали от 525.54 Mbps (Q3 2022 г.) на 573.12 Mbps (Q3 2023 г.).

Този път обаче първото място се измества от Южна Корея към Обединените арабски емирства (ОАЕ), като Малайзия, Индия и Доминиканската република бележат "значителен напредък", отбелязва фирмата. Списъкът на 10-те най-бързи държави включва още Малайзия, Катар, Бразилия, Доминиканската република, Кувейт, Макао, Сингапур и Индия.

Настоящият лидер ОАЕ отбеляза 14% увеличение на медианната скорост на изтегляне на 5G. Броят им скочи от 511.68 Mbps през третото тримесечие на 2022 г. до 592.01 Mbps през третото тримесечие на 2023 г. В същото време носителят на второто място Южна Корея достигна 507.59 Mbps в медианната скорост на изтегляне на 5G през третото тримесечие.

Ookla твърди, че един от ключовите фактори, допринесли за успеха на ОАЕ, е "ожесточената пазарна конкуренция, водена от Etisalat и du", която е довела до подобряване на 5G покритието в цялата страна. Тази нарастваща конкуренция е една от причините ОАЕ да заеме първото място и през второто тримесечие на 2023 г., като медианната скорост на изтегляне достига 557.63 Mbps.

Фирмата отбеляза, че през 2022 г. половината от топ 10 държави са били от Близкия изток, а сега Азиатско-тихоокеанският регион представлява същия дял. Макар че 5G е в състояние да осигури пикови скорости на предаване на данни до 20 Gbps, неговите реални "скорости все още не са достигнали гигабитови нива главно поради мрежовата икономика".

"Например симетричните скорости на изтегляне и качване и ултраниската латентност не са реализирани отчасти защото по-голямата част от 5G мрежите не са "истински 5G", тъй като са разгърнати в режим Non-Standalone (NSA), което означава, че разчитат на 4G LTE мрежово ядро", каза Ookla.

От друга страна, медианната скорост на качване на 5G е нараснала минимално с 1% в сравнение с данните от миналата година. В доклада се говори и за повишаване на производителността на кабелните фиксирани връзки в световен мащаб. Фиксираните широколентови връзки, макар и по-малки по мащаб в сравнение с 5G, отбелязват подобен скок.

С 19% увеличение фиксираните мрежи достигат глобална медианна скорост от 83.95 Mbps през третото тримесечие на 2023 г. в сравнение със 70.30 Mbps през третото тримесечие на 2022 г. Обединените арабски емирства заемат водеща позиция и тук с медианна скорост на изтегляне от 247.63 Mbps. Ookla заяви, че въпреки развитието на основните широколентови технологии WiFi често действа като блокиращ фактор, което намалява потребителското изживяване.

Снимка: Unsplash

Виж още: Създадоха синтетични организми, които могат да се възпроизвеждат