“Прогрес“ означава подобрение, нали? Еволюция? От по-несъвършени към модерни, авангардни технологии, предлагащи повече и полезни възможности. Кратък поглед назад към историята на така популярните напоследък мобилни телефони обаче често ни кара да се съмняваме в правотата на подобни умозаключения.
Нека се върнем само едно десетилетие назад и да си припомним какво предлагаха старите ни, „глупави“ комуникационни устройства в сравнение с бляскавите, тъчскрийн-базирани смартфони.
Здравина!
Един от последните „глупави“ телефони, които лично притежавах, беше Nokia 3310. С чиста съвест мога да заявя, че това беше практически неразрушим телефон! Ако не вярвате, в YouTube е пълно с краш тест клипове, които го доказват. Ок, шегата настрана, дори корава машина като 3310 можеше да бъде повреден при екстремни условия – например ако го изпуснете в кофа с вода, но дори най-големият скептик ще признае, че подобен телефон е много по-устойчив и надежден от кой да е съвременен смартфон флагман.
Живот на батерията
В ерата преди телефоните да се сдобият с огромни, сензорни дисплеи с чудовищна резолюция, повечето от нас се сещаха да ги включват към зарядното устройство най-много веднъж на 3 дни. Днес, ако случайно сте забравили да заредите смартфона си предната вечер, още по обяд ще бъдете „възнаградени“ с тревожно писукане, предупреждаващо ви, че батерията е на критично ниско ниво.
Цена
Само преди десетина години безнадеждно повреден мобилен телефон беше неприятно, но не трагично събитие. Да, пак не се отразяваше благотворно на бюджета, но въпреки това трябва да признаете, че разход от 200 - 300 лв. се преглъща значително по-лесно от 1000 - 2000 лв., колкото струва съвременен смартфон флагман.
Простотата
В ерата на „глупавите“ телефони те се използваха единствено и само по предназначение – за комуникация. Съвременните смартфони са пълни с функции – една голяма част от които със съмнителна полезност. Всички те обаче черпят от заряда на батерията, независимо дали ги използвате или не. В резултат много често, когато телефонът ви е най-нужен, и то именно като телефон, той се оказва безполезен – всичко останало е „източило“ цялата му енергия и важният разговор, който водите, просто прекъсва по средата.
Архаичността
Звучи странно нали? Да ти липсва фактът, че устройството, на което разчиташ, не е „модерно“. Съвременните смартфони „умеят“ страшно много неща, но без колко от тях наистина не бихте могли да оцелеете в ежедневието си? Ако в един момент изчезнат „селфитата“, Facebook и другите социални мрежи, онлайн чатовете, опцията за „шерване“, Candy Crush Saga и подобните й, дали биха се сринали устоите на съвременната цивилизация?
Или просто всеки един от нас би бил по-продуктивен, креативен и целеустремен? По-социален? Склонен да общува „по човешки“, на живо, а не посредством SMS-и и Facebook статуси.
Дали по-голяма част от нас не биха вложили повече старание в осмисляне и запомняне на информацията, с която ни заливат технологиите, ако знаехме, че нямаме подръка устройство с постоянна връзка към Google и Bing?
Дали не бихме използвали повече собствения си ум, вместо да разчитаме на „умния“ ни телефон да мисли вместо нас?