В края на 2024 г. Институтът по биомедицински проблеми (ИБМП) на Руската академия на науките отбеляза успешното приключване на СИРИУС-23 - едногодишен експеримент за биомедицинска изолация, симулиращ условията на пътуване в дълбокия космос и работа на лунната повърхност.

В продължение на 366 дни екипаж от шестима аналогови астронавти живееше и работеше в затворена среда - щателно контролиран земен аналог на бъдещите междупланетни мисии.

Проектът SIRIUS (Scientific International Research in Unique terrestrial Station - Международни научни изследвания в уникална земна станция), стартирал в сътрудничество с Програмата за човешки изследвания на НАСА и IBMP през 2017 г., преди това е провеждал по-кратки експерименти с продължителност 17, 120 и 240 дни. Тези мисии, в които участваха международни екипажи от Русия, САЩ и Обединените арабски емирства, имаха за цел да възпроизведат изолацията и психологическото натоварване при дългосрочен космически полет.

След 2022 г. обаче ИБМП реши да продължи самостоятелно амбициозния експеримент SIRIUS-23. Последният екипаж е от Русия и Беларус: командир Юрий Чеботарев, бордови инженер Анжелика Парфенова, медицински офицер Ксения Орлова и изследователи Олга Мастицкая, Ксения Шишенина и Рустам Зарипов - смесен екип от двама мъже и четири жени.

Мисията отразява нарастващите стремежи на човечеството отвъд земната орбита. С плановете за създаване на лунни бази и евентуално за стартиране на междупланетни мисии с екипаж, решаването на проблемите, свързани с изолацията, недостига на ресурси и физиологичния стрес, продължава да бъде от решаващо значение. SIRIUS-23 имаше за цел да се справи с тези пречки, като тества технологии, процедури и човешка устойчивост в наземния експериментален комплекс на ИБМП - херметически затворено местообитание, оборудвано с независими системи за поддържане на живота, контрол на атмосферата и наблюдавано 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата от инженерите в центъра за управление на мисията.

Програмата SIRIUS се основава на десетилетия изследвания, по-специално на експеримента „Марс-500“ от 2010-2011 г., в който шестима участници прекараха 520 дни в изолация, за да симулират мисия до Марс в двете посоки. Подобно на своя предшественик, SIRIUS-23 предостави неповторими познания за това как хората се адаптират - физически, психически и социално - към продължително пребиваване в екстремна среда.

Изследователската програма на SIRIUS-23 включваше 52 експеримента, обхващащи психологически, физиологични, имунологични, метаболитни и микробиологични изследвания. Очаква се резултатите да послужат като основа за бъдещи мисии на Луната и Марс, а публикациите в научни списания са предвидени до края на 2025 г.

Докато изследователите преглеждат огромния масив от данни, събрани по време на мисията, екипажът на SIRIUS-23 е изправен пред по-лично предизвикателство: да се адаптира към живота на Земята. След една година без слънчева светлина, чист въздух и ежедневните разсейващи фактори на съвременния живот екипът се възстановява в черноморски курорт. Там те се свързват отново със звуците, миризмите и забележителностите на външния свят - свят, който за 12 месеца беше превърнат в спомен.

Снимка: Unsplash/Institute of Biomedical Problems

Виж още: Verbatim и IO Data ще продължат да произвеждат CD, DVD и Blu-ray носители за вашите снимки и клипове