Meta демонстрира машина, която може да превръща мислите ви в думи, изписани на екрана, но не очаквайте скоро да пишете телепатично надписите си в Instagram. Устройството тежи около половин тон, струва 2 млн. долара и е преносимо като хладилник. Така че, освен ако не сте планирали да носите със себе си лабораторен скенер за магнитоенцефалография (МЕГ), скоро няма да изпращате мисловни съобщения. И това е, преди да се вземе предвид, че не можете дори леко да помръднете главата си, когато го използвате.

Все пак това, което Meta е направила, е впечатляващо.

Техните екипи по изкуствен интелект и неврология са обучили система, която може да анализира мозъчната активност и да определя какви клавиши натиска някой - единствено въз основа на мисълта. Няма имплантирани електроди, нито научнофантастични ленти за глава, а само дълбока невронна мрежа, която дешифрира мозъчните вълни отвън. Изследването, подробно описано в два новоизлезли документа, разкрива, че системата е до 80% точна в идентифицирането на букви от мозъчната дейност, което ѝ позволява да реконструира пълни изречения от мислите на пишещия.

Докато изписва фрази, доброволецът седи в МЕГ скенер, който прилича малко на гигантски сешоар. Скенерът улавя магнитните сигнали от невроните в мозъка, а моделът на изкуствения интелект, наречен сполучливо Brain2Qwerty, се заема да научи кои сигнали на кои клавиши съответстват. След достатъчно обучение той може да предсказва буквите, които човек набира. Резултатите не са перфектни, но могат да достигнат до 80% точност.

Засега телепатичното писане има някои реални ограничения. Скенерът трябва да е в специално екранирано помещение, за да блокира магнитното поле на Земята, което е трилион пъти по-силно от това в главата ви. Освен това и най-малкият наклон на главата нарушава сигнала. В тази иновация обаче има нещо повече от поредния продукт с марката Meta. Изследването би могло да даде реален тласък на науката за мозъка и в крайна сметка на медицинските грижи за мозъчните травми и заболявания.

Въпреки ограниченията си, неинвазивният аспект на изследванията на Meta представлява много по-малко страшен подход от вкарването на компютърен чип директно в мозъка ви, което изпитват компании като Neuralink. Повечето хора не биха се съгласили на планова мозъчна операция. Въпреки че продуктът не е заявената цел на изследването, историческите моменти показват, че не е задължително гигантските лабораторни машини да останат такива. Малкият смартфон прави това, което през 50-те години на миналия век не е могъл да направи компютър с размерите на сграда. Може би днешният мозъчен скенер е утрешното носимо устройство.

Снимка: Unsplash/Meta

Виж още: AMD обеща 4К гейминг за всички със следващото си поколение видеокарти