Оборудван с 4-ядрен AMD процесор, 16 GB RAM и супербързо SSD Samsung 830, този компютър със сигурност е мечта на много хора – от тийнейджъри до старите кокали – геймърите.

 

Откъде ли да започна... Хм, лесно е – откъдето и да погледнеш това PC, все ще си доволен. Разбира се, в тази категория не включваме броящите се на пръсти богати глезльовци, които пръскат огромни суми за настолен Alienware или още по-куриозни машини. В случая става дума за по-масов и достъпен продукт, а именно – добре комплектована и балансирана според нашия пазар (и неговите специфични икономически особености) компютърна система.

Носеща звучното име „Ураган“ (съвсем заслужено като че ли), тази домашна гейм конфигурация определено ще предизвика завистта на съседи и познати, ако преди това собственото ви дете не ви е задушило от целувки. Е, ако пък си я купите за себе си, не мога да ви пожелая нищо друго, освен да изчакате следващите почивни дни и да се усамотите с радост пред нея.

 

Дефиницията за геймърско PC

Следвайки това подзаглавие, възможният първи въпрос, който очаквам да ми зададе всеки щастлив купувач на Ураган-а, е: Ама това компютър за геймъри ли е или за всеки?“

Отговорът на този въпрос не е никак лесен. Да, със сигурност всеки начинаещ (или не) геймър би определил този компютър като чудесен за началото на лютата си гейм кариера. И не само за начало, но дори в качеството на ъпгрейд, подарък или задоволяване на каприз. Моята истина е доста сходна с тази: „Определено, този компютър е чудесен за всякакви съвременни заглавия и както простичко някои се изказват, на него всичко ще тръгне.“  И ще върви доста добре – ще разберете малко по-надолу защо. 

Но аз искам да се презастраховам. Не очаквайте от съвременното мощно гейм PC да е... просто една конзола. Ако го смятате за такава, по-добре си купете PS3 или XboX. Защото това все пак е КОМПЮТЪР. И с него можете не само да играете като луди по цели нощи (и дни, разбира се), но и да вършите куп други полезни или само забавни занимания. 

 

  • Да играете на макс графика игри, като FIFA 12, Diablo III, Dragon Age, Battlefield и др.
  • Да гледате на макс резолюция (Full HD) всякакви филми – пиратски или не.
  • Да слушате на всякакви формати и качество музика.
  • Да ползвате на макс възможностите на интернет, бизнес софтуер (като MS Office), всякакви операционни системи.
  • Да се правите на майстор дизайнер, рисувайки с векторни или растерни приложения, дори и на велик аниматор с някоя версия на 3D Studio или Maya.
  • Да вършите още всичко онова, за което не се сещам в момента.

 

Ако трябва да обобщя и да не ви надувам главите излишно, то... да. Ураган машината става за всичко, стига да нямате някакви материалистични и прекалено маркови изисквания (фен сте на изчекнатите тунинги с водно охлаждане, споменатата вече марка Alienware или още по-екзотична; или пък искате да изпържите мозъка си, надувайки системата на макс гигахерци и с 2 или 4 видеокарти, обединени в общ изчислителен пакет).

 


Трябва ли един компютър да е красив или не?

Извинявам се, ако предишните редове са били прекалено дълги, но наистина исках да усетите до максимална степен на какво съм подложен, когато около мен завалят въпросите „Стоянчо, имам еди-колко си пари, какво да си купя ама... ако може дастава за всичко“. Е, ето това е отговорът – пригответе си приблизително такава сума (1500 лв.) и PC-то ви ще става за всичко.

Тъй като в случая искам да споделя няколко думи и за това, дали една кутия трябва да изглежда добре или не, ще ви помоля за още малко внимание. Наскоро под една от предишните ми статии на тема Barebone PC имаше коментар от сорта „за какво ми е такава малка кутия, да ми грее ли?“. Разбира се – в онзи случай ставаше дума за суперкомпактно PC и следователно малката кутия и „негреещите“ компоненти се подразбират от само себе си. По същата логика обаче при настоящата машина става дума за компютър с предимно гейм насоченост (което ще разберете и когато получите за подарък съвсем истинска футболна топка с нея – урааа!). Така че отговорът на горния въпрос, трябва ли да е красив или не... ами ТРЯБВА, разбира се! При положение че давате една солидна за България сума пари за компютър без монитор, то определено си е желателно външният му вид да е привлекателен, оригинален. Затова и този е намерил мястото си в гейм кутията на JNC – Rocker.

 

Какво лежи в основата на бързодействието?

Процесорът? Рамът? Видеокартата? Или пък твърдият диск? Зависи какво точно имате предвид под бързодействие. За едни това се изразява в няколко цифрички, получени от бенчмарка 3D Mark, за други от някой друг „марк“. За трети пък скоростта е мегасложен сбор от десетки параметри на конфигурацията, които се тестват в специализирана лаборатория. Стоп!

Ние не сме нито едни от тях. Предполагам и голяма част от вас – също. Нека съвсем човешки отдадем присъдата си по този параметър (скоростта) на общото ни впечатление. А именно: колко бързо реагира компютърът, колко бързо зарежда след „светване“ на основните проверки по BIOS-а след студения старт, колко бързо зарежда операционната система (Windows в почти всички случаи), с каква скорост стартират приложенията, колко бързо обменят данни помежду си (дори с прост copy/paste), колко бързо стартират игрите и как вървят, колко бързо можем да превключваме между отделните приложения...

 

Продължава на следващата страница...

 

Намерихте ли „себе си“ сред тези наблюдения? Факт е, че повечето потребители се влияят именно от тях – като цяло как се държи машината в ежедневната си работа. На всички ни е писнало от тромави, зареждащи по 2 минути Windows-и, затлачени екрани с вяли приложения, „гърмящи“ след старта игри или пък от якото „чегъртане“ ако недай боже, без да искаме, натиснем Alt+TAB и превключим в друго приложение.

 

 

„Ураган“ конфигурацията ще ви избави от всичко това. Е, разбира се, нека да предупредим – ако сте внимателни потребители и не се окажете заразени с вируси на 10-ия час след разопаковането му. Този компютър буутва първоначално за някакви си 15–20 секунди, всичко по Windows направо лети и забавяне няма как да видите, освен ако не пуснете да рендирате сцени от предстоящата серия на „Индиана Джоунс“. И познайте кой седи в основата на всичко? SSD дискът, разбира се.

За да не си помислите, че това е празнословие, ще ви споделя следното. Дълги години именно твърдите дискове се оказват ахилесовата пета на мощните домашни PC-та. Някак си те като че ли не вървят със същия възходящ темп нагоре, познат при процесорите и видеокартите. Така че в крайна сметка често се оказвахме „голи“ пред факта – супербърз нов компютър, но с общо повишение на бързината му от едва няколко процента. Защо ли? Ами да – заради харддиска! 

Ето ви и доказателството. Ако компютър от ранга на разглеждания, но с обикновен харддиск бъде тестван с вградената система за оценка на Windows 7 (Windows Experience Index), то тя ще „докара“ някъде около 5,5, 5,7 точки макс. Разглеждайки резултатите, ще установите, че всички останали компоненти всъщност имат доста по-висок индекс, като само твърдият диск сваля надолу резултата...

Поставете сега в същата тази система SSD-то на Samsung от серията 830 (като 128 GB диска от тестваната машина). Резултатът направо ще ви смае – огромен прираст, заковаващ цифрите от същия тест на 7.5–7.7. Сами можете да изчислите в проценти какво ще рече това.

Изводът: Оттук насетне никога не подценявайте скоростта и възможностите на твърдия диск. Инвестирайте в SSD за системен диск и няма да сгрешите, а само ще спечелите с осезателно ускорение. И ако не вярвате на нас, вероятно ще повярвате на колегите от Tomshardware, тествали този тип диск спрямо други.

 

 

Процесорът и видеото – няколко добри думи за тези важни чаркове

Не ме разбирайте неправилно. Не казвам, че процесорът и видеокартата са маловажни компоненти, напротив. Те също играят своята огромна роля и заедно с дънната платка, която пък обединява цялата сложна структура, ви предоставят целия User Experience, или казано на наш език – усещането и кефа от работата с компютъра.

Процесорът на „Ураган“ е най-съвременен AMD четириядрен екземпляр – А8-3870. Няма да ви досаждам със сложни технически обяснения от какво е съставен, защото онези от вас, които са запознати с хардуера, вече вероятно знаят. Но за всички останали – това е четириядрен процесор, работещ на честота от почти 3 GHz (2982 съвсем точно). Което ще рече, че мозъкът на системата ви всъщност е... съставен от 4 отделни такива, включващи се, когато има нужда от тях на макс, или просто „заспиващи“, ако не натоварвате компютъра. Или все едно впрягате няколко компютъра от близкото минало да работят паралелно по една и съща задачка...

Този модел на AMD (защото в конфигурацията е включен процесор от серията Black Edition) притежава и вградени възможности на графичен контролер от сравнително добър клас. Освен това е напълно „отключен“ за овърклок и можете да си правите с него каквото си искате, стига да... ви стиска. Вграденото GPU обаче (съкратено от Graphic Process Unit) едва ли ще ви е необходимо, при положение че разполагате с мощна видеокарта от клас над средния – Radeon HD6850. Тя ще ви е напълно достатъчна да играете на всякакви игри, и то с висока резолюция, стига, разбира се (отново повтарям), да не гоните някакви рекорди. 

 

Геймърска машина или център на домашното развлечение?

И отново стигаме до обобщаващите въпроси – за кого и за какво е този компютър всъщност? Мисля, че този път няма нужда да изброявам отделните типове потребители, защото всеки от вас може да се окаже измежду тях. Истината е, че този компютър става за всеки с изключение на потребителите, чийто бюджет умишлено е ограничен по някаква причина. Хората, търсещи бързо зареждане на OS и програмите в нея, ще оценят супербързия SSD диск, геймърите ще се зарадват освен на него и на хубавата видеокарта, а работещите над сериозни задачи гийкове ще бъдат очаровани от цялостното му представяне. Стига да са достатъчно подготвени, за да настроят максимално ефективно системата си, разбира се.

 

 

Технически данни:

Процесор: AMD A8 3870K Quad Core (3.0 GHz, 4 MB L2, AMD HD 6550D GPU, 100 W, FM1) Black Edition

Дънна платка: Foxconn A55MX, AMD A55, FM1, DDR3, PCI-E (HDMI), SB5.1, Lan1000, 4xSATA RAID 0,1,10, mATX

RAM памет: 2x8 GB DDR3 1333 MHz Corsair CMV8GX3M1A1333C9, доживотна гаранция

Видеокарта: AMD HD6850, 1 GB, Sapphire, PCI-E, DDR5, 256 bit, HDMI, 2xDVI, DisplayPort, BULK

Системен диск: 128 GB, Samsung SSD 830, SolidStateDisk SATA 6Gb/s, 2.5" (6.35 cm)

Оптично устройство: Samsung SH-222AB, SATA

Захранване:  700W Fortron FSP700-80BPN, Active PFC, 120 mm вентилатор

Кутия:  ATX, JNC Rocker

Други: Pad JARComputers, подарък футболна топка Puma

 

 

 

 

Тагове: