Еволюция

Nikon D7000 e сравнително по-масивен и по-тежък от конкурентните модели в класа си. Стои стабилно и удобно в ръката и се използва с лекота. Това, което наистина е впечатляващо при него, е нивото детайлност, осигурявана от подобрената матрица. Качеството на снимките в JPEG е отлично, но в RAW наистина блести, особено при типично трудни фотозадачи с голямо количество сенчести зони в кадъра. Качеството на изображението и шумът в сенките е голям препъникамък за всеки дигитален фотоапарат, а D7000 го прескача по-бързо дори от някои професионални модели на компанията.

Ситуацията е същата и при високи ISO настройки, в които D7000 в момента няма конкуренция на пазара. За това помага и вградената D-Lighting система, като включването й вече не води до драстичен спад на скоростта на снимане. Друг плюс на Nikon като цяло е софтуерът, вървящ с фотоапарата, позволяващ да се създадат и запишат цветови профили, кои­то после да бъдат използвани при конвертирането на RAW изображенията. От една страна, това драстично намалява времето за ретуш на снимките, от друга, точно с едно движение на бутон можете да минете от полу-HDR пейзажна фотография към гламър студийна.

Сред другите силни страни на модела са изключително бър­зият автофокус, особено ако се изполва S обектив, 100% покритие на визьора към кадъра и двойният слот за SD карти. Така могат двете да се използват едновременно за по-бърз запис, една след друга, за по-голямо пространство, едната за видео, а другата за снимки за събития или втората да бъде backup.

 

Обратната страна на монетата

За да не спират продажбите на по-скъпите модели, D7000 е лимитиран в някои аспекти и остава в полупрофесионалния клас. При ситуации с висок контраст се забелязва тенденцията да преекспонира светлите зони. ISO бутонът е безобразно неудобно позициониран и не може да бъде програмиран към друг бутон. Същото е и с този за белия баланс. Бутонът за смяна на режима на снимки е „хлабав” и изисква допълнително внимание да не бъде закачен по време на сесия, а ултрабързият автофокус започва да се колебае при слабо осветление. Но най-големият проблем на всички нови фотоапарати Nikon си остава видеото (препоръчваме да се снима с бърз 50 mm обектив). Имаме чувството, че компанията ни подсказва: „Ок, знаем, че видео опцията е cool и т.н., и я имаме във фотоапаратите си, но и знаем и че не ги купувате заради нея.“

Така че, ако искате сериозно да се занимавате с фотография, но нямате бюджета за D700, то D7000 е един изключително добър фотоапарат, който може да поеме голямо натоварване при уговорката, че видео опция­та не е важна за вас и снимате предимно в среда с контролирана светлина.  В случай че вече имате DSLR и сте купували аксесоари за него, D7000 е чудесен ъпгрейд или второ тяло.




ДАННИ:

Хибридно влаго- и прахозащитено тяло от магнезиеви и пластмасови елементи;
2016-пикселов RGB сензор за 3D измерване; кроп фактор: 1.5х; 39-точков AF с 3D tracking; скорост на затвора: B/30сек до 1/8000 сек; серийни снимки: 6 кадъра/сек; 16.2 MP CMOS сензор; 1080p HD видео;
ISO 100-6400 (с H1 и H2 до ISO 12 800/25 600); Scene Recognition System; 2 слота за SD карти; 3-инчов LCD дисплей; Live View/Movie бутон; електронен хоризонт; живот на затвора: 150 000 цикъла

 

ДА: Разполага с най-бързия автофокус механизъм на пазара към момента

НЕ: Липсва му скоростта на снимане в серия и шумопотискането на актуализирания Nikon D300s

МНЕНИЕ: Отличен полу­професионален фотоапарат, перфектен за студийна фотография, но със слаба видео поддръжка.



 

Тагове: