текст: Александър Василев, сп. Телефон

Слайдерът Nokia E66 имаше лошия късмет да бъде представен заедно с E71. Всички насочихме вниманието си към втория и някакси не отделихме заслуженото време на наследника на E65. Сега сме готови обаче да поправим тази грешка, защото това е смартфон, който не бива да бъде пропускан от никого. Той е позициониран в бизнес серията на финландския производител, но с финия си дизайн, съчетан с метални елементи, 3.2-мегапикселовата камера, големия дисплей и отличните музикални възможности, тази рамка му е тясна... Определено достоен наследник на легендарния E65.


Визия
Дизайнерите на Nokia Е66 много правилно са преценили бизнес визията на смартфона. Той е изключително семпъл, с плавни и гладки линии, но когато го хванете в ръце, първото, което ви идва на ум е масивност. Така е, защото както и при E71, и тук целият капак над батерията е от неръждаема стомана. Отделно има и метална рамка, предпазваща телефона от повреди при силни сътресения. Интересен момент е, че на гладката и леко огледална лицева част бутоните нямат означение. В първия момент това може леко да ви обърка, но всичко се оправя като приплъзнете горната част и се отключи клавиатурата. Тогава виждате двата софт бутона, контролите за отговаряне/прекъсване на разговор, навигационния пад, пътя до менюто, бутон за триене и отличителния белег на E семейството трите бързи бутона до най-ключовите бизнес функции указател, поща и календар. Иначе отстрани няма кой знае колко преки пътища до функции. Единствено се забелязват увеличаване/намаляване на звука, активиране на гласови команди и бутон за снимане. Всичките, без този за гласовите команди, при активирането на камерата се осветяват и функционират.


Дисплей и интерфейс
Смартфонът е базиран на Symbian S60 9.2 (Feature Pack 1) операционна система, като са инсталирани и някои добавки от Feature Pack 2. Не знаем защо финландците не са заложили направо на по-новата версия, но и така резултатите са повече от впечатляващи. Интерфейсът изглежда много добре, като е вкарана и голяма доза фина анимация при влизане в главното меню, прелистването и т.н. Друг е въпросът, че това е смартфон и може да му сложите куп допълнителни теми, така че да го персонализирате до неузнаваемост. Сега обаче има две неща, на които силно искаме да обърнем внимание. Едното е режимът на превключване между два различни начални екрана бизнес и забавление. Ясно е, че при първия акцент е бързото достигане до поща, Wi-Fi мрежи, VoIP телефония и офис пакета, докато при втория кратките пътища са за музикалния плейър, камерата, галерията и GPS-а. Това са съвсем условни апликации, които по всяко време може да си подредите по ваш избор. Другият силен момент относно интерфейса е свързан с вградения акселерометър. Сигурно вече се досещате за какво става дума. Да, тук той засича кога телефонът е хоризонтално и кога вертикално разположен, като спрямо това ориентира картината на дисплея. За гледане на сайтове, снимки и клипчета, широкоформатният режим е незаменим. Тук е моментът да споменем и самия екран на E66. Той е 2.4-инчов, с 240x320 пиксела резолюция и палитра от 16 милиона цвята.


Комуникация със света
Относно комуникационните възможности, с E66 може да бъдете спокойни. Той може да работи с мобилните оператори по цял свят. Поддържаните от него честоти са GSM 850/900/1800/1900MHz и HSDPA 2100/900 MHz. Както виждате, смартфонът е подготвен да се справя в HSDPA среди, а максималната скорост, която поддържа е 3.6 Mbps. Щеше да е хубаво ако беше 7.2 Mbps, но това не е чак толкова голям проблем. Точно над дисплея ще видите две малки точици, едната от които е допълнителната камера за видео телефония. Други варианти за комуникация предлага пълният набор от интерфейси инфра ред, Bluetooth и Wi-Fi. Инфрачервеният порт е доста неактуален, но както споменахме и в ревюто на E71, просто все е от необходимост за някои бизнес потребители, ако трябва да се свържат с някой остарял PDA, лаптоп или друг телефон. Bluetooth интерфейсът е версия 2.0, поддържа високи скорости на обмен на близки разстояния и интересния A2DP профил, прехвърлящ стерео музикален сигнал до съвместими безжични Bluetooth слушалки. Wi-Fi вграденият чипсет също е на ниво справи се много добре с търсенето на 802.11 b/g мрежи, като не бяха пречка за него дори криптираните с последните актуални алгоритми.


Бизнес приложения
С едно малко изключение, бизнес функционалността на Nokia E66 e много добра. Мейл програмата поддържа различни типове електронни пощи и сървъри, а VPN клиента осигурява наистина сигурна връзка до корпоративната ви мрежа. Това не е всичко обаче когато сте в близост до хот спот, като нищо можете да говорите безплатно, благодарение на VoIP поддръжката. Намерихме из менютата и изключително лесен за употреба скенер за визитки. Той за секунди разчита цялата информация от картичката и ви предлага да запазите данните в контактната си книга. Единственото, което ни разочарова обаче, беше офис пакетът. Той се справя без проблеми с отварянето на текстови документи, екселски таблици, презентации и PDF-и, но стане ли дума за създаване трябва да платите лиценз на стойност 50-тина евро. За друг апарат това нямаше да е недостатък, но Е66 е бизнес телефон от висок клас и трябваше предварително да е помислено по този въпрос. Или поне да имаше лиценз с давност 1-2 месеца. Плюс е, че закупите ли си ъпгрейда, ще получите и поддръжка на новите Microsoft Office 2007 формати, завършващи на x (docx, xlsx и ptpx).

Зона за забавления
Въпреки че забавленията не са основният акцент в смартфона, трябва да си признаем, че има всичко, от което се нуждаете MP3/AAC/MPEG4 плейър, FM-радио приемник, един силен говорител, изкарващ приличен и чист звук и 3.2 MP камера. Последната е с автофокус, светкавица, 4-кратно приближение и възможност за записване на видео с QVGA качество при 15 fps. В Е66 ще намерите също така и GPS навигация, която е базирана на Nokia Maps 2.0 софтуера. Чипсетът много добре се справя с позиционирането, а ако има проблеми разчита на aGPS функцията и мобилния ви оператор. Тук обаче, ако искате да се възползвате от пълните възможности на софтуера ще трябва да закупите допълнителен лиценз.


Телефон ви съветва...
...да си купите този телефон! Малко рязко и импулсивно ви го казваме, но след теста останахме изключително очаровани от приятната визия и функционалност на бизнес смартфона. Единственото, което ни подразни леко е необходимостта от закупуването на няколко допълнителни лиценза. За Nokia Maps бихме го преглътнали, но за офис пакета просто не можем.

Тагове: