автор: Драгомир Дончев
Добре дошли в най-странната стая на света. Макар да изглежда като хола на ексцентричен индийски факир, тя всъщност представлява уникално, научно съоръжение с важно предназначение. Неговият странен външен вид се дължи на факта, че това е стая в която на практика липсва ехо – т.е. вътре в нея добре познатият на всички ни ефект на звукоотразяване от твърда повърхност просто не съществува. В резултат тук можете да чуете дишането си или ударите на собственото си сърце.
Синьо безвремие
Официалното научно наименование на подобни помещение е „безхови камери” (anechoic chambers). Те са предназначени за тестове на особено фина техника чувствителна към влиянието на звукови вълни и микровълни. Например стаята намираща се в Техническият университет в Дания се използва за тестване на антени, които служат за измерване на водното съдържание на соли и минерали. Според един от водещите учени наблюдаващ тези тестове – Сергей Пивненко, те са от критично значение за бъдещите изследвания на климатичните промени и тяхното влияние върху световните океани.
Интересното в тази конкретна безехова стая е факта, че за разлика от по-традиционните помещения от този вид тя е оцветена изцяло в синьо, вместо в традиционното черно. Пивненко казва, че причините за това нямат нищо общо с науката – просто така помещението изглежда по-приветливо и оригинално. И наистина – със стените си осеяни гъсто със странни, сини, конични „сталагтити”, безеховата камера на Университета в Дания изглежда като всекидневната на семейство извънземни от Алдебаран.
Защо мълчанието е злато?
Разбира се подобни съоръжения има в много научни лаборатории по света. Военно въздушните сили на САЩ например разполагат с една от най-големите безехови стаи в света. Армията я използва като наземна тестова площадка за изследване и оценка на различни аномалии свързани с бордовите системи за водене на електронна война, авиониката и тактическите ракетни установки. Безеховата камера, с която оперират щатските военни е толкова огромна, че побира без проблем дори летящи чудовища като транспортните самолети B-52 и C-17.
Apple също разполага със свое собствено, безехово тестово помещение. В него се извършва калибрирането на всички iPhone дизайни, като се проследява поведението им при различни сценарии на използване. Някой от експериментите например за свързани с човек който стои в помещението и тества безжичната (Wi-Fi) връзка на телефона докато инженерите на компанията проследяват по какъв начин радио вълните използвани от нея взаимодействат с неговото тяло.
Ужасяваща тишина
Престоят в подобни помещения обаче не е никак безопасен. За сега рекорда за най-дълъг престой в безехова стая е 45 минути. Тъй като подобни камери абсорбират до 99.9 процента от всички звукови вълни, по продължителен престой в тях могат да предизвикат халюцинации и тежки психически увреждания. Поставен в условията на абсолютна тишина човешкият слух бавно се приспособява и постепенно човека затворен в такова помещение започва да чува изключително отчетливо, дори натрапчиво собственото си дишане, ударите на сърцето си и къркоренето на стомаха си. Това е много дезорентиращо за нормалните човешки сетива преживяване. Ние до такава степен сме свикнали подсъзнателно да се ориентираме по звуците, които чуваме докато се движим, че поставени в стая без никакво ехо (отразен звук) започваме постепенно да губим ориентация. Учените обаче са намерили полезно приложение дори на вреден ефект от безеховите камери. NASA например ги използва, за да изпробва психическата издръжливост на астронавтите си, за да установи колко време могат да престоят в подобна среда преди да започнат да халюцинират и да проследи доколко добре се справят с екстремалните условия свързани с пълното отсъствие на отразен звук.