Учени от университета Кеймбридж установиха, че гените играят не по-малко важна роля за възрастта, в която човек започва да практикува секс, отколкото социалните фактори. Изследването е доказало, че ДНК влияе на скоростта на половото съзряване, което е свързано и с възрастта, на която започваме сексуалния живот.

Според MedicalXpres, генетиците от Института по науките за метаболизма към университета Кеймбридж са направили изследване на ДНК на над 380 хиляди човека, което им дава основание да твърдят, че гените оказват влияние на възрастта, в която започва половият живот на човека.
Известно е, че такива фактори, като стабилността на семейството, натискът от страна на връстниците и типът на личността са много важни за вземането на решение от подрастващите, що се отнася до началото на сексуалния им живот. Според авторите на изследването ДНК има също толкова голяма роля. Учените са установили, че възрастта на половото съзряване при жените и мъжете е спаднала от 18 години през 1880 година до 12.5 през 1980 година. След което те са предположили, че между сроковете за съзряване и началото на сексуалния живот съществува връзка.

Генетиците са изследвали над 59 хиляди мъже и 66 хиляди жени на възраст от 40 до 69 години и са определили 38 варианта, свързани с възрастта на първия сексуален опит. Тези резултати са били възпроизведени примерно от около 242 хиляди мъже и жени от Исландия и 20 хиляди американски жени с европейски произход. Освен това много от вариантите показват, че има връзка между гените и възрастта, на която се ражда първото дете. Учените се надяват, че изследването ще помогне на децата, генетично склонни към ранно начало на сексуалния живот, с цел избягване на последиците от рисковото поведение.

Тагове: