Представете си свят, в който безжичните устройства са малки колкото песъчинка. Тези миниатюрни машинки имат сензори, камери и безжична връзка, с помощта на която предават към централата събраната информация. Вече не е нужно да си го представяте, защото микроелектромеханичните системи (microelectromechanical systems - MEMS) са реалност и вероятно вече се използват на много места по света. Дали този факт ви ентусиазира, или успява да вкара нотка притеснение за бъдещето на човечеството, важно е да знаете за какво точно става дума.
Новата технология е в разработка от далечната 1992 година, като основните замесени корпорации са General Electric, Cargill, IBM, Cisco и Hitachi. MEMS са оборудвани с миниатюрни сензори, благодарение на които умният прах може да засече всичко: от светлинен спектър, през вибрации до температура. Устройствата са доста мощни за малкия си размер – обикновено имат диаметър около милиметър, като вътре има автономно захранване, процесор, безжична технология и доста сензори. Това им позволява да прекарват много време в околната среда точно като истински прах. Потенциалът на умния прах да събира информация в невероятен детайл може да има ползотворно влияние върху много индустрии – от компаниите за сигурност до тези, занимаващи се с производство. Вероятната им употреба е много разнообразна, като например:
- Наблюдение на посевите с цел определяне на нуждата от поливане, добавяне на пестициди и т.н.
- Наблюдение на състоянието на различни машини
- Изследване на сгради и съоръжения за корозия и дефекти
- Наблюдение и подслушване
- Приложение в медицината – диагностика и извършване на процедури
Много хора не възприемат добре новата технология, защото се притесняват заради нарушаването на личното им пространство. Малкият размер на умния прах му позволява да бъде практически невидим за окото и много труден за откриване. Какви точно приложения ще има, предстои да разберем.
Снимка: shutterstock
Виж още: Магазините в дигиталната епоха – от виртуалните щандове до AI продавачите и роботите