Професор Джеймс Нинхюс от университета Уинсконсин в САЩ e открил много интересен начин да демонстрира нагледно пред студентите си как селекцията на растенията е променила дините за последните 350 години.
Преподавателят по градинарство е показал на учениците си картина на италианския художник Джовани Станки, която последният е нарисувал в периода между 1645 и 1672 година. На този натюрморт от началото на XVII век в долния десен ъгъл може да се види изображение на диня, която обаче изглежда съвсем различно от онези, които обичаме да похапваме в летните жеги.
Дините са дошли в Европа от Африка някъде в началото на XVII век. Професор Нинхюс предполага, че те са били поне толкова сладки, колкота са и днес с тази разлика, че формата и цветът на вътрешната им част явно са доста променени в хода на селектирането им. Учените са увеличили нивото на ликопин – каротиноиден пигмент, който придава червения цвят на динята, както и премахва семената им. В резултат днес може да видим малките бели дини от рисунката само на платната от епохата на Възраждането.
Най-доброто уиски в света отива на МКС