Летните сензации не са нещо ново, като наскоро се появиха новини относно косатки, които се блъскат в лодки във водите около Испания и Португалия. Друга новина пък съобщава за китове, които целенасочено търсят човешко внимание. Според някои учени тези взаимодействия може да показват повече от това, което предстои да се случи. 
"Тъй като популациите на китовете се възстановяват от китоловните дейности, а хората навлизат все повече в океаните за различни цели, включително и за екотуризъм, ще имаме повече такива взаимодействия между китовете и хората, които не разбираме напълно", казва Лий Торес, морски еколог и професор в Института за морски бозайници към Държавния университет на Орегон.


Популацията на косатките в близост до Иберийския полуостров предизвиква особена загриженост. Преди няколко години те започнаха да се насочват към лодки, в резултат на което поне три от тях потънаха. От 2020 г. насам учените са документирали стотици случаи, в които косатките се приближават или удрят лодка. 
Макар че експертите се съмняват, че тези срещи наистина са нападения - по-вероятно е косатките да си играят, - те със сигурност са агресивни за хората на борда и представляват риск. 
От другата страна на океана сивите китове, които прекарват зимата в кърмене на малките си в топлите и плитки води на лагуните по тихоокеанското крайбрежие на мексиканския полуостров Баха Калифорния, често плуват до борда на лодките и дори позволяват на хората да ги галят.  
"Китът се обръща настрани и ви гледа в очите. Ясно е, че е много любопитен към хората", разказва Андрю Тритс, директор на отдела за изследване на морските бозайници в Университета на Британска Колумбия. "Това не са хора, които тичат към китовете, а китове, които идват при хората." 
Сивите китове, които се сприятеляват с лодките, са особено интересни, тъй като само преди десетилетия в същите лагуни те са били на ръба на изчезването. Но след като мерките за опазване на природата направиха лова на китове незаконен, сивите китове в северната част на Тихия океан значително се възстановиха, което позволи тези по-приятелски и социални взаимодействия между китовете и хората. 
Търговският лов на китове през XVIII и XIX в. излага на риск от изчезване много видове, включително финландски, гърбати и сини китове. През последните десетилетия популациите на всеки от тези видове се увеличават в различна степен, въпреки че си струва да се отбележи, че някои видове, включително финландските, сините и северноатлантическите десни китове, все още са застрашени. 
Торес твърди още пред Business Insider, че както сивите китове в Баха, така и косатките край Испания и Португалия са примери за интересни поведения, които са се появили напоследък и които учените не разбират напълно, и че очаква да се появят още, докато китовете продължават да се възстановяват. 
Тя също така призова за предпазливост при общуването с китовете, тъй като хората често са склонни да гледат на животните през собствените си предразсъдъци и може да не разберат напълно какво прави един кит. 
  
"Трябва да сме внимателни по отношение на тези взаимодействия", каза тя. "Това е тяхното местообитание и ние сме нещо като гости, така че трябва да им дадем пространството, от което се нуждаят, за да правят това, което трябва да правят." 

Снимки: Unsplash

Виж още: Откриха на отдалечен остров морско чудовище от времето на динозаврите 

Тагове: