За онези, които обичат пилешкото месо, но не желаят да го употребяват заради етични съображения, компанията Memphis Meats планира да пусне на пазара изкуствено пилешко и патешко месо, създадено в лаборатория от клетки на птици, при изготвянето на което не е пострадало нито едно животно.
Наред с етичните въпроси относно жестокото отношение към животните, свързано с употребата им за храна, развъждането на животни за хранене оказва и огромно влияние на околната среда. Животните, числеността на които е изкуствено завишена, отделят в атмосферата голямо количество парникови газове. Изследванията показват, че създаването на месо в лабораторни условия може да стане решение на тези проблеми.
Още през 2013 година учени създадоха говеждо месо, което никога не е било крава, но това достижение бе възприето доста вяло от обществеността най-вече заради високата себестойност на изкуственото месо. И досега различни компании не преставаха да работят над подобряването на външния вид и вкуса на месото, както и над намаляване на цената на производството му. Най-накрая, през февруари 2016 година, Memphis Meats представи т.нар. „чиста пържола“. Сега в менюто на компанията се появиха и първите блюда с пържено пилешко и патешко ала оранж от месо, което е създадено в лаборатория. Новата технология предполага използването на мускулни клетки, при извличането на които не се нанася никаква вреда на животните и „узряване“ на месото дори в кухненски условия. Самите работници от Memphis Meats сравняват процеса с производството на бира.
„Ние представяме блюда от изкуствено месо от кокошка и патица. Това е исторически момент, тъй като и кокошките, и патиците се използват в менюто на най-различни култури, но развъждането на птиците създава огромни проблеми за околната среда, освен това е неефективно. Ние се стремим да произвеждаме вкусно и евтино изкуствено месо“, казва Ума Валети, генерален директор на компанията Memphis Meat. Ако всичко върви по план, първите пратки изкуствено месо ще се появят на пазара още през 2021 година.