
Gallery "4345"
Американски учени създадоха най-тънките в света мехурчета.Микрокамерата от графен въглероден слой с дебелина един атом не пропуска във вътрешността си газ, включително хелий, съобщава на сайта си Американското химическо общество.
Учени от Корнуелския университет под ръководството на Пол МакЮън, забелязали, че графеновият слой е газонепроницаем, след като случайно го подложили пред тръбичка с газ.
Физиците решили да проверят кои газове не се пропускат от графеновите мехурчета.
Строго погледнато, създадената структура не трябва да се нарича мехурче. Тя по-скоро представлява графенов калпак, закрепен с помощта на силите на Ван дер Ваалс на подложка от силициев окис.
Учените тествали проницаемостта на графеновите камери за аргон, въздух и хелий, като дебелината на стените им варирала от един до 75 слоя атоми.
Има много варианти за бъдещото приложение на газонепроницаемостта на графена.
Графенови структури могат да бъдат използвани за определяне на степента на преминаване на газове през атомни слоеве.
Слоеве от графен с различни дефекти могат да работят като филтри.
Графенът, получен през 2004 гадена от екипа на Андре Гейм от Университета в Манчестър, се изучава подробно от всички страни. За 4 години учените откриха редица уникални свойства на този материал.
В началото на януари тази година бе доказано, че графенът се характеризира с най-високата подвижност на електроните измежду всички твърди тела.
В средата на миналия месец пък физици от Колумбийския университет го обявиха за най-твърдия материал на Земята.
Коментари (0)