
До този извод достигнали изследователи от Обществото за опазване на дивата природа и Лондонското зоологическо общество.
Тези резултати са получени от редица статистически изследвания, съобщава електронното издание ЛентаРу, като се позовава на списание Biology Letters.
Учените изследвали нивото на смъртността сред слоновете по време на силната суша през 1993 година, засегнала националния парк Тарангире в Танзания.
В течение на сухия 9-месечен период от 81 слона загинали 16 (20% смъртност), докато нормалното ниво на смъртност в несухи годили бил 2%.
Когато изследователите сравнили данните за различни стада слонове, се оказало, че съществува зависимост между оцеляването на животните и придвижването на стадото, а така също и възрастта на женските слонове в него.
Така например от три стада най-малки загуби понесли двете, които напуснали територията на парка.
Сред останалите слонове нивото на смъртност достигнало 63%.
Тези данни навели учените на мисълта, че мигриращите стада са намерили допълнителни източници на вода и храна.
Анализът на данните за възрастта на слоновете в трите стада показал още по-интересна картина. Оцеляването на слончето е в пряка зависимост от възрастта на майката.
В мигриращите стада възрастта на женските, определящи посоката на придвижване, била 45 и 38 години, а в останалото в парка едва 33 години.
Така учените заключили, че вероятно по-старите самки са могли да си спомнят големите суши от минали години и как са успели да ги преживеят.
Експертите подчертават, че изследването на факторите, повишаващи жизнеспособността на популациите от различни животни, е много важно в светлината на променящия се климат. В скоро време Африка може да бъде засегната от нова суша и всяка информация, която ще помогне за запазването на животните, ще бъде много полезна.
Коментари (0)
Избрано от редактора
Селекция от статии и ревюта от редакторите на HiComm