Джон Жанг, за когото писахме през май месец, е лекарят, който стана известен с процедурата, довела до раждането на бебе с ДНК от трима родители. Тази генетична намеса в ембриона, който в крайна сметка се е развил до здраво дете, не е повод за маркетингово пропагандиране на метода според американската Агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA). Именно от тази организация идва и порицанието към Жанг относно според тях „агресивния маркетинг спрямо една неодобрена официално експериментална процедура“.
Д-р Джон Жанг в клиниката си
Жанг и компанията му започнаха наскоро рекламна кампания за процедурата, която е и доста скъпа, представяйки я като „първото доказано лечение за генетични разстройства и успешно решение за безплодие по възрастов признак“. От Агенцията обаче не разрешават клинични изследвания на хора, включващи генетично променени ембриони. Техниката на Жанг е все още съвсем неразработена и не знаем какви са дългосрочните последици от нея, тъй като първото бебе, родено от нея, е съвсем малко. Затова този петък той е уведомен с официално писмо, че да се прави маркетинг кампания относно процедурата е нелегално, тъй като тя не е разрешена в САЩ. От Жанг се изисква да отговори в писмен вид и да поправи нарушенията, които е извършил.
Компанията на Жанг на име Darwin Life съвместно с New Hope Fertility Center (клиниката, в която работи той) продължават да пропагандират процедурата като решение при безплодие и проблемно забременяване поради генетични дефекти. Със същата техника ембрионите при инвитро на по-възрастни пациентки, някои над 50 години, биват „подмладявани“ изкуствено, за да има по-голям шанс да се роди здраво бебе, и именно тук процедурата става истински противоречива. А опитите да се модифицират ембриони продължават да стават все по-успешни, както личи и от други скорошни случаи.