Информационните сигнали могат да се предават с помощта на звездите.
До този извод достигнаха астрономи от екипа на Джон Лърнд от Хавайския университет.

По думите на изследователите това би могло да стане потенциална схема на галактически интернет за развитите извънземни цивилизации, притежаващи необходимата технология.

За звезди предаватели учените предлагат да се използват обекти от т. нар. клас Цефеиди, някои от които се намират в галактики на разстояние около 60 милиона светлинни години от Земята.
Тези звезди се отличават от останалите по това, че яркостта им се колебае с постоянен период с продължителност от 1.5 до 50 дни.

За предаване на информацията учените предлагат да се скъсят циклите на някои звезди.
Наблюдателят ще вижда последователност от колебания, които може да се интерпретират така: кратък цикъл ще означава 1, а дълъг цикъл 0. В резултат се получава двоичен поток данни.

За скъсяване на цикъла на звездата астрономите предлагат на нейното направление да се въздейства чрез потоци високоенергийно неутрино.
В момента се смята, че яркостта на звездите се понижава, тъй като в атмосферата им се натрупва йонизиран хелий.
Натрупването на хелий води до по-нататъшно разширяване на атмосферата и дейонизация, което от своя страна отново увеличава яркостта.

Перспективите за използване на подобен интернет дори от високоразвити цивилизации са все още неясни, отбелязва електронното издание ЛентаРу.
Първо, скоростта на предаване на данните ще бъде около 180 бита годишно. Това означава, че за предаване на съобщение от 160 символа (дължината на обикновен SMS) ще бъдат необходими около 6 години.
Второ, за създаването на поток неутрино с необходимата мощност е нужна колосална енергия около една милионна част от цялата енергия на звездата.

Проф. Лърнд предлага да се анализират многогодишните данни от наблюденията на Цефеидите в търсене на скрити съобщения, които биха могли да ни оставят развитите цивилизации.

Тагове: