В 10.30 часа българско време в Женева започна работата по пуска на най-мощния в света ускорител на елементарни частици, известен още като Големият андронен колайдер (LHC), съобщи АФП.

Поток от протони се отправи на "пътешествие". Лъчите бяха пуснати в тунела на колайдера и те преминаха през целите 27 километра на дължината му. Мощността на потока бе около 450 гигаелектронволта.
Това е 30 пъти по-малко от проектираната мощност на ускорителя.

Пълната си мощност той ще достигне през 2010 г.

Преди началото на експеримента тунелът беше охладен до температура, близка до абсолютната нула (-271 градуса по Целзий), а тестове показаха, че всички елементи от него са синхронизирани.

С експеримента се търси легендарната вече частица Хигс-бозон, наричана още "частицата на Бог".

Днешният експеримент е само проверка на гигантската установка, същинският опит е насрочен за 21 октомври. Сега ускорителят работи на минимална мощност, но дори тя е 7 пъти по-голяма от мощността на всички досегашни ускорители.

Конструкцията с форма на окръжност с диаметър 27 километра е монтирана в гигантски тунел на дълбочина 100 м под земята на границата на Швейцария и Франция.

С помощна на 120 мощни магнита два насрещни лъча протони ще бъдат ускорени почти до скоростта на светлината и ще бъдат сблъскани.
Смята се, че така ще бъдат пресъздадени за кратко условията, съществували след "големия взрив", създал Вселената преди 13,7 милиарда години.

Хиляди датчици ще засичат моментите на сблъсъци, което ще позволи на изследователите са вникнат по-добре в тайните на материята.
Освен това специалистите от CERN се надяват да получат нови данни да процесите на преобразуване на материята в енергия, а така също очакват експериментът да разкрие загадките около антиматерията и взаимовръзките на пространството и времето.

За създаването на LHC бяха необходими почти 20 години, 6 милиарда швейцарски франка и екип от 5000 учени.

Според френския астрофизик Хюбърт Рийвс, машината може да даде неочаквани резултати, които да преобърнат физиката на елементарните частици нагоре с главата.
Възможно е да бъдат потвърдени или отхвърлени теориите за суперсиметрията, както и откриването на частица, за чието съществуване учените имат само теории.

Преди старта се твърдеше, че в ускорителя може да възникнат черни дупки, способни да унищожат както него, така и да погълнат територията на Франция и на Швейцария. Повечето учени отхвърлят такива рискове като невероятни по всякакви разумни стандарти.

Тагове: