Gallery "4248"
Основната причина за възникването на т. нар. огнища на диверсификация (райони в океана с много голямо разнообразие на живи организми) е сблъсъкът на тектонични плочи.До този извод достигнали австралийски учени от университета Джеймс Кук, които са публикували изследването си в списание Сайънс.
Новите резултати опровергават предишните хипотези, които обясняваха диверсификацията с температурата на водата.
Изследователите проучили останки от морски едноклетъчни, като успели да датират различните изменения в ДНК на тези организми, а така също и да изчислят и тяхната честота.
В резултат било установено, че тези еволюционни взривове са ставали предимно в районите, където е имало голяма тектонична активност.
Според учените това откритие се обяснява с факта, че в ранните етапи на сблъсъците между тектоничните плочи се е образувала разнообразна среда за обитание.
Там има каменисти и пясъчни плажове, сладка вода и дълбоки падини. Всичко това способства за развитието на разнообразни видове организми.
В момента регионът с най-голямо биологично разнообразие е т. нар. Индо-Австралийски архипелаг.
Учените обаче стигнали до извода, че преди 42-39 милиона години подобен район е съществувал в Южна Европа и Северна Африка.
Преди около 20 милиона години на Земята е имало два такива региона крайбрежието на Индия и Филипините.
Коментари (0)