Сероводородът (H[sub]2[/sub]S) токсичен газ с неприятен мирис на развалени яйца може да спаси живот при значителна кръвозагуба.
До този извод след експерименти върху мишки достигнаха учени от американския Център за изследване на рака Хътчинсън.

Биологът Марк Рот от центъра Хътчинсън, хирургът Робърт Вин от Университета във Вашингтон и техни колеги за първи път доказаха, че вдишването или вътрешното въвеждане на сероводород в малки количества значително повишава шансовете за оцеляване на мишките при смъртоносна кръвозагуба.

Целта ни беше да разработим средство да спасение на хора, когато са изгубили много кръв, например при автомобилна катастрофа или на бойното поле.
Това откритие очевидно ще бъде полезно на военните, но така също ще донесе голяма полза и на гражданското население, коментира проф. Рот.

Учените използвали сероводорода, за да предизвикат състояние на хибернация, подобно на зимния сън, за да намалят смъртността поради недостатъчно кръвоснабдяване на органите и тъканите.
По време на експеримента 75% от мишките, вдишали сероводород, и 67% от тези, на които бил инжектиран вътрешно, оцелели 2 седмици, след като изгубили повече от половината от кръвта си.
В двете контролни групи, които не получили сероводород, оживели едва 23% и 14%, съобщава електронното издание НЮЗру.

Не са засечени никакви функционални и поведенчески отклонения при оцелелите мишки. Те дори имали нормално здраво потомство.

Експериментът се финансира от Управлението за перспективни изследвания на Пентагона DARPA.
Неговата крайна цел е да се разработи средство, което войник, получил тежко нараняване при битка, да може самостоятелно да си инжектира и да се приведе в състояние на понижена обмяна на веществата.
Това би му помогнало да спечели време и да дочака медицинска помощ.

Механизмът на въздействие на сероводорода върху обмяната на веществата все още не е напълно ясен.
Според една от версиите газът намалява потребностите от кислород, позволявайки на невроните в отдела на мозъка, отговарящ за дишането и сърдечната дейност, да издържат на ниските нива на кислород, предизвикани от кръвозагубата.

Тагове: