Хората, които говорят повече, почти винаги попадат сред "харесваните" в компанията - те споделят емоции от преживяното, често са насреща да дадат съвети и като цяло, ако не преминават определена граница, са приятни събеседници. Интровертите ще се оправдаят, че по-важно е качеството на информацията, а не нейното количество, но малките разговори са задължителни в множество ситуации и да, екстровертите ги овладяват по-добре. Понякога дългите разговори водят до умора на гласните струни - явление, от което са страдали и множество музикални изпълнители по време на турнета.  
Изследователи от Northwestern University са открили, че има начин специален сензор да ви предупреждава всеки път когато говорите достатъчно силно по начин, който натоварва гласните органи и околната тъкан. Това може да помогне да се избегнат наранявания, които могат трайно да променят гласа ви, и да се даде така необходимото облекчение на гласните струни и други свързани тъкани, които играят роля в способността ви да говорите, четете и пеете. Това е последното от поредицата скорошни здравни постижения при носимите устройства.  
Екипът, ръководен от експерта по биоелектроника д-р Джон А. Роджърс, създаде уникален тип сензор, който измерва амплитудата и честотата на гласа ви, докато говорите или пеете. "Осъзнаването на тези параметри както в даден момент, така и кумулативно във времето е от съществено значение за управлението на здравословни модели на вокализация", обяснява Роджърс. 

Сензорът използва тези показания, за да измери натоварването на гласните струни. Въпреки това той може да регистрира и други основни показатели, като силата на звука, продължителността на говорене и времето от деня. 
В основата на иновацията е стремежът да се проследява натоварването на гласните връзки в реалния свят, като се използват сценарии от ежедневието, а не само в клиничната лаборатория. Носимото устройство, което изглежда като малка лепенка, комуникира чрез приложение за смартфон, усеща вибрациите, генерирани от гласовата тъкан, вместо да записва звука с помощта на микрофон, за да го анализира.  
Сензорът се поставя точно под врата и между ключиците. Всеки път когато потребителите усетят някакъв дискомфорт или стрес по време на говорене, те могат просто да натиснат бутон в придружаващото го приложение, за да измерят вокалното напрежение. Тези показания ще послужат за определяне на личната граница на гласовата умора. 
След като се зададе границата, носимото устройство ще вибрира всеки път когато потребителят я превиши. Сензорът има собствена батерия и е снабден с няколко механизма, които следят гласовата активност на различни разстояния. Всички данни се предават чрез Bluetooth към мобилното приложение, където потребителите могат да видят и графична разбивка на гласовото си натоварване. 
Екипът е разработил и съпътстващо устройство, което прилича на гривна и в което има вибрационни механизми. Всеки път когато потребителите превишат прага си на гласово натоварване, гривната вибрира с цел предупреждение.  
Технологията работи добре и с всеки смарт часовник, който е оборудван с тактилен мотор за генериране на тези важни вибриращи сигнали. И тъй като не е необходимо да се записват аудио данни, проблемите с поверителността също са решени. Екипът също така експериментира с добавянето на повече сензори, които могат да измерват сърдечния ритъм, температурата и дихателната активност, за да се създаде по-цялостна представа за това как други видове движения влияят на гласовите системи и тяхното функциониране. 

Снимки: Northwestern University

Виж още: HUAWEI WATCH D – смарт часовникът, който мери кръвно налягане, вече е в България