Специалистите от IBM Research и сингапурският Институт по биоинженерство и нанотехнологии (Institute of Bioengineering and Nanotechnology, IBM) обявиха, че със съвместни усилия са създали антимикробен материал - хидрогел, който може да проникне във всяка една биологична мембрана и при контакт да унищожи микроорганизмите, устойчиви към антибиотиците и другите силнодействащи лекарствени препарати.

 

В основата на този хидрогел лежи материал, който учените с лека ръка са нарекли „полимер нинджа", който представлява особен разтвор от леки наноструктури, способни бързо да се придвижват към инфектираните клетки на живия организъм и бързо да разрушават вредното им съдържание. След това тези наноструктури се разлагат и изчезват, без да предизвикват странични ефекти и без да се отлагат във вътрешните органи на пациента.

Когато хидрогелът се нанесе върху заразената повърхност, положителният заряд на наноструктурите ги кара да се сближават с клетките на вредните микроорганизми на повърхността на мембраните, на които се натрупва отрицателен електрически заряд. Използвайки активните биологични компоненти, частиците на хидрогела разрушават клетъчните мембрани на микроорганизмите, нарушавайки целостта им и възпрепятствайки по-нататъшния им живот.

Биоактивните частици на хидрогела са съвършено безвредни за кожата и другите тъкани. Специалистите от IBM Research считат, че този материал безпроблемно може да покрива повърхността вътре в помещенията на медицинските учреждения, медицинските прибори и инструменти, повърхността на имплантите, стените и преградите на офисните и производствените помещения. Хидрогелът, с леко променен състав, пък може да се използва в качеството на дезинфекциращо средство за личната хигиена.