Изследователи от Националния университет в Тайван създадоха нов тип синтетичен мускул от люспи на лук. Тъканта се състои от тънката полупрозрачна мембрана на лука и фин слой злато, който подобрява проводимостта. Макар лукът да изгледа като странен избор за материал за синтетични мускули, неговата специфична клетъчна структура всъщност е идеална за целта. За разлика от много други предварително тествани материали, люспата от лук остава еластична дори когато се свива, точно като човешките мускули.

Преди да открият потенциала на лука като евтина естествена алтернатива, учените са опитвали да постигнат подобен ефект с различни полимери, но без значителен успех. Люспите преминават няколко стадия на обработка, преди да се превърнат в мускул. Първо те биват замразени, за да се елиминира излишната вода, след което се потапят в слаб разтвор на сярна киселина, който прави тъканта още по-еластична. След като мембраната бъде покрита с тънък слой злато за по-добра проводимост, мускулът е готов за действие. За момента създадените по този начин мускули не са особено силни — максималният товар, който те могат да повдигнат, е едва 2 милиграма. В бъдеще изследователите се надяват да създадат много по-силна тъкан, използвайки същата технология.

Разработените от тайванските учени синтетични мускули ще бъдат използвани предимно в роботиката, където в момента има силно търсене на меки и еластични материали, които да позволят по-лесно и безопасно транспортиране и използване на роботи за различни цели.

Видяхте ли електронната кожа, която може да разшири сетивата ви?

Тагове: