Гелотология се нарича тази област в науката, която се занимава с влиянието на смеха върху телесното и психическото здраве.

Който иска да усети позитивните ефекти на смеха, трябва да потърси провокации за него.
Има различни видове провокация, отбелязва Михаела Шафнер, председател на съюза на немските психотерапевти, които се занимават със смеха.
Има различни категории: емоционални подбуди когато сме на почивка или при хубави спомени; когнитивни подбуди когато четем вицове или комикси, както и механични подбуди като при гъделичкане.

Повече от хиляда мускули се активират, когато се смеем: когато мозъкът получи сигнал за подобно дразнене, се освобождава внезапен смях.
В този процес участват хиляди мускули - от лицевата мускулатура до тази на дихателната система, обяснява професор Карсен Ниемиц, ръководител на Института по Хуманна биология и антропология към Свободния Университет в Берлин.

При силен смях се освобождава цялото тяло: главата се накланя, тялото се навежда. Специалистите наричат това генерализиране.
Тогава човек диша много по-дълбоко от обикновено, което оказва влияние на цялото тяло: клетките се снабдяват с повече кислород, в бронхите навлиза повече въздух, мускулите се освобождават.
Така смехът поддържа оздравителните процеси в тялото: намалява производството на стресови хормони като адреналин и кортизон в мозъка, а се отделя повече серотонин, наричан хормон на щастието.

Според нови американски проучвания се предполага, че смехът може да има много по-силно въздействие върху защитната сила на имунната система, тъй като активира в тялото производството на Т-лимфоцити, които са от съществено значение за предпазване от ракови заболявания, а производството на гама-интерферон съкращава броя на туморните клетки.
Професор Ниемиц напомня, че медицината трябва да използва всички тези възможности.

Не на последно място, експертите коментират пред агенция DPA, че е смехът има важна роля и в нашия социален живот: поздрав с усмивка може да отвори всички врати.

Текст: Любена Антонова

Тагове: